W Niepokalanowie wybudowano kaplicę wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu. „Gwiazda Niepokalanej” jest jednym z centralnych punktów światowej modlitwy o pokój, powstałym w 79. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Potrzebę modlitwy adoracyjnej zawsze podkreślał Jan Paweł II, świadek „ciemnej nocy okupacji” i niespokojnych, współczesnych czasów.

 

Kaplice wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu powstają dla uczczenia 12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju. Te szczególne miejsca modlitwy przed Jezusem Eucharystycznym mają wyjednać pokój na świecie. Tak kaplica w Niepokalanowie została częścią Światowego Centrum Modlitwy o Pokój.

 

„Centra powstają na wszystkich kontynentach, aby w ramach idei propagowania modlitwy w intencji pokoju i pojednania między ludźmi, łańcuchem modlitwy objąć całą ziemię. Budowane są w miejscach szczególnie doświadczonych skutkami wojen, konfliktów religijnych czy nienawiści rasowe” - podkreślają organizatorzy na stronie internetowej kaplicy, wyjaśniając cel podjętej akcji.

 

Na globie istnieje już 6 takich miejsc. Znajdują się w Betlejem w Izraelu, w Medjugorie w Bośni i Hercegowinie, w Oziornoje w Kazachstanie, w Jamusukro na Wybrzeżu Kości Słoniowej, w Namyang w Korei Południowej i w Kibeho w Rwandzie. Siódme realizowane jest w Dagupan na Filipinach. Polska ,,Gwiazda Niepokalanej” jest ósmym projektem, zlokalizowanym w Bazylice Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask w Niepokalanowie.

 

Niepokalanów wybrano ze względu na postać Świętego Maksymiliana, który w obozie koncetracyjnym w Auschwitz „złożył swoje życie w ofierze miłości i pokoju za drugiego człowieka, wcześniej zawierzając je bezgranicznie Maryi Niepokalanej”.

 

1 września, w 79. rocznicę wybuchu II wojny światowej, odbyła się oficjalna inauguracja i konsekracja kaplicy przez arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Mszę Świętą celebrował nuncjusz apostolski w Polsce arcybiskup Salvatore Pennacchio.

 

„Niech więc to nowe Centrum Modlitwy – z pomocą franciszkanów, duchowych dziedziców św. Maksymiliana – nauczy nas wszystkich zrozumieć, że modlitwa o pokój nie jest elementem wtórnym, następującym po wysiłkach na rzecz pokoju. Przeciwnie, jest ona sercem wysiłków zmierzających do budowania pokoju w porządku, w sprawiedliwości i wolności” - podkreślił w homilii arcybiskup Gądecki.

 

Franciszkanie Niepokalanej nie ukrywają radości związanej ze spełnieniem się marzenia ich założyciela, świętego ojca Maksymiliana Marii Kolbego. Jak twierdzą, otrzymali znak Bożej Opatrzności potwierdzający potrzebę wieczystej adoracji Syna Bożego poprzez Jego Najświętszą Matkę. Niedawno napotkali na jeden z listów „Szaleńca Niepokalanej” z Japonii z 1934 roku, w którym pisał: „[...] Zapewne bazylika będzie spora według potrzeby, ale uboga i piękna harmonią wszystkich części, zgranych do jej jedynego celu: zbawić i uświęcić, jak najwięcej dusz przez Niepokalanów (…) wyobrażam sobie piękną figurę Niepokalanej w wielkim ołtarzu, a na jej tle, pomiędzy rozłożonymi rękami monstrancja w ciągłym wystawieniu Przenajświętszego Sakramentu. Bracia na zmianę adorują. Kto zagląda do kościoła, pada na kolana, adoruje, spogląda na twarz Niepokalanej, odchodzi, a Ona z Panem Jezusem jego sprawę załatwia….”

 

Źródło: kaplica.niepokalanow.pl