Szczęść Boże!

Przesłanie kard. Kazimierza Nycza na Wielki Tydzień

 
Publikujemy wideo-przesłanie Metropolity Warszawskiego kard. Kazimierza Nycza na Wielki Tydzień i Triduum Paschalne
 
 
Kard. Kazimierz Nycz zwrócił się do wiernych Archidiecezji Warszawskiej w specjalnym wideo-przesłaniu.
 
Link: https://www.youtube.com/watch?v=hHG05CkhMbc&t=3s
 
https://www.youtube.com/watch?v=hHG05CkhMbc&t=3s
 
 
 
 
 
 
ul. Miodowa 17/19, 00-246 Warszawa
 +48 22 531 72 65, +48 22 531 72 61
Ks. prałat Tadeusz Sowa
An, Dorota Miecznikowska Perzyna

 

OGŁOSZENIA  PARAFIALNE.

NIEDZIELA  PALMOWA.

05 .04.2020 R.

 

1.  Liturgia Niedzieli Palmowej przypomina  wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy. Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień , w którym pójdziemy razem z Chrystusem do Wieczernika, aby następnie radować się Jego Zmartwychwstaniem.

2.  Dzisiaj o godz. 16.30 nabożeństwo Gorzkich Żali.

3.  Bóg zapłać mieszkańcom Gośniewic, Falęcina i Sikut, Turowic Wsi,  z ul. Szkolnej i Grójeckiej, Czachowa i Mięs za  ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego.  Bóg zapłać również paniom i panom, którzy ofiarowali swój czas, wysiłek i przeprowadzili zbiórkę.

4.  Od piątku, ubiegłego tygodnia , rozpoczęliśmy w naszej parafii transmisję nabożeństw z naszego kościoła. Aby uruchomić transmisję wystarczy kliknąć ikonę, która znajduje się na głównej stronie internetowej parafii. Codziennie transmitujemy adorację Najświętszego Sakramentu o godz. 6.30 i 16.30  oraz Msze św. Będziemy transmitować wszystkie nabożeństwa Wielkiego Tygodnia, aby parafianie jednoczyli się duchowo ze swoją parafią i przeżywali tajemnice Wielkiego Tygodnia.

5.  Tradycyjnie dzisiejsza niedziela obchodzona jest jako Światowy Dzień Młodzieży. Łączymy się modlitewnie z młodymi, którzy są w domu z rodzicami , aby zawsze pragnęli bliskości z Chrystusem i ciągle odnawiali swoją przyjaźń z Panem Bogiem. Dziękujemy tym rodzicom którzy wraz z cała rodziną oglądają Msze św z naszej strony internetowej ONLINE .

6.  Spowiedź przed świętami codziennie o godz. 6.30 i 16.30 oraz w Wielki Piątek i Wielką Sobotę.

7.  W  WIELKI  CZWARTEK  przeżywamy  pamiątkę ustanowienia Eucharystii i Sakramentu Kapłaństwa. Msza św. Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00.

Pamiętajmy w tym dniu o naszych kapłanach którzy pracują w naszej parafii i nam posługują. Dzisiaj szczególnie kiedy prawie nie ma ludzi na Mszach  św. i kiedy nasze świątynie są puste modlitwa za kapłanów jest bardzo wskazana. Wielu z nas dzisiaj zrozumiało że nie ma Kościoła bez wiernych . Kościół bez wiernych to Kościół  umierający i martwy .Tak bardzo staramy się aby nasza świątynia była coraz piękniejsza ale czym są te mury kościoła jeżeli nie ma tu parafian,  żywych świątyń Ducha Świętego. Jest to bardzo przykry widok kiedy w tak wielkie święta Wielkanocne na Mszy św będzie tylko 5 osób…

8.  W   WIELKI   PIĄTEK  Kościół powstrzymuje się od sprawowania Ofiary Eucharystycznej. Nabożeństwo liturgiczne Męki Pańskiej rozpocznie się o godz. 18.00. W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły tj. powstrzymanie się od pokarmów mięsnych i post ilościowy. Podczas Adoracji Krzyża pocałunek należy zastąpić pokłonem.

9.  W   WIELKĄ  SOBOTĘ   Kościół trwa przy Grobie Pańskim rozważając mękę i śmierć  Chrystusa.. Z powodu przepisów administracyjnych, nie jest możliwa tradycyjna forma błogosławieństwa pokarmów w Wielką Sobotę. Rekomendujemy wiernym błogosławienie pokarmów w ramach liturgii domowej, podczas śniadania wielkanocnego, którego może dokonać ojciec, matka bądź inny członek rodziny. Formularz błogosławieństwa załączony  jest do ogłoszeń parafialnych.

10.  W przyszłą  NIEDZIELĘ  ZMARTWYCHWSTANIA  PAŃSKIEGO  Msza św.    REZUREKCYJNA  o godz. 6.00 . Pozostałe Msze św. o godz. 9.30, 12.00 i 17.00.

11.  W świąteczny poniedziałek wielkanocny Msze św. odprawiają się o godz. 8.00, 9.30, 12.00 i 17.00

12.  W  Wielki Piątek i  Wielką Sobotę kościół jest otwarty. W tych dniach można skorzystać z sakramentu pokuty . Można również uzgadniać godzinę spowiedzi przez telefon.

13.  W Wielkim Tygodniu kancelaria parafialna czynna w poniedziałek i środę.

14. Prosimy aby zainteresować się osobami które są samotne i nie mają nikogo kto by mógł zrobić zakupy czy odebrać z apteki lekarstwa .

Związek Harcerstwa Polskiego prowadzi wolontariat polegający na robieniu i dostarczaniu zakupów osobom starszym i narażonym na infekcję wirusa. Osoby zainteresowane mogą się kontaktować telefonicznie z koordynatorem Kacprem Biernackim pod numerem telefonu 721 113 438.

15.  W minionym tygodniu pożegnaliśmy zmarłych śp. + Helenę Bator i Zenona Jałosińskiego. Wieczny odpoczynek …

 

 

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO STOŁU

PRZED UROCZYSTYM POSIŁKIEM W NIEDZIELĘ ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO

Ojciec rodziny lub przewodniczący rozpoczyna znakiem krzyża:

W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.

Wszyscy odpowiadają:

Amen.

Zapala świecę umieszczoną na stole i mówi:

Chrystus zmartwychwstał. Alleluja.

Wszyscy odpowiadają:

Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.

Następnie ktoś z uczestników odczytuje tekst Pisma Świętego.

1 Tes 5, 16-18: Zawsze się radujcie.

Bracia i siostry, posłuchajcie słów świętego Pawła Apostoła do Tesaloniczan:

„Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie. W Każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was.”

Albo:

Mt 6, 31 ab.32b-33:

Nie troszczcie się zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść?

Bracia i siostry, posłuchajmy słów Ewangelii według świętego Mateusza:

„Jezus powiedział do swoich uczniów: «Nie troszczcie się zbytnio i nie mówicie: co będziemy jeść? co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane».”

Po odczytaniu tekstu przewodniczący rozpoczyna modlitwę Ojcze nasz., Zdrowaś Maryjo. oraz Wierzę w Boga.

Na zakończenie przewodniczący odmawia modlitwę:

Módlmy się.

Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.

Wszyscy odpowiadają:

Amen

Po posiłku ojciec rodziny lub przewodniczący mówi:

Uczniowie poznali Pana. Alleluja

Wszyscy odpowiadają:

Przy łamaniu chleba. Alleluja.

Módlmy się:

Boże, źródło życia, napełnij nasze serca paschalną radością i podobnie jak dałeś nam pokarm pochodzący z ziemi, spraw, aby zawsze trwało w nas nowe życie, które wysłużył nam Chrystus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie i w swoim miłosierdziu nam go udzielił. Który żyje i króluje na wieki wieków.

Wszyscy odpowiadają:

Amen.

Ojciec rodziny lub przewodniczący kończy znakiem krzyża:

W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.

Wszyscy odpowiadają:

Amen.

Rekolekcje internetowe z bp. Michałem Janochą

 

OGŁOSZENIA  PARAFIALNE.

V  NIEDZIELA  WIELKIEGO  POSTU

29.03.2020 r.

 

1.Dziś przypada V niedziela Wielkiego Postu. Przypominamy o nabożeństwach pasyjnych. Droga Krzyżowa w piątek  o godz. 16.00 . Nabożeństwo Gorzkich Żali w niedziele o godz. 16.30.

2. Jak informuje Minister Zdrowia, najbliższy tydzień może okazać się, jako najtrudniejszy w walce z epidemią wirusa, dlatego zachęcamy za Ministrem Zdrowia, aby bez potrzeby nie wychodzić ze swoich domów. Kościół zachęca nas w tym czasie do modlitwy. W kościele odprawiają się codziennie Msze św. Przed każdą Mszą św.  o godz. 6.30 i 16.30 jest wystawienie i adoracja Najświętszego Sakramentu. W adoracji uczestniczą księża i klerycy Mariusz i Adam. Modlimy  się za parafię i parafian, o wygaśnięcie koronawirusa, a parafianie w sposób duchowy mogą włączyć się w adorację  Najświętszego Sakramentu. W niedzielę, po  każdej Mszy św. śpiewane są przebłagalne suplikacje „ Święty Boże …

3. Zachęcamy do udziału w rekolekcjach, które rozpoczynają się dzisiaj 29 marca o godz. 18.30 w internecie  na kanale You Tube i zostały wstawione  na stronę internetową naszej parafii. Rekolekcje wygłosi ks. bp Michał Janocha.

4. Od przyszłej niedzieli tj. od Niedzieli Palmowej zapewniamy transmisję internetową z naszego kościoła,  wszystkich nabożeństw Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalnego. Wystarczy wejść na stronę internetową naszej parafii i kliknąć odpowiednią ikonę. W ten sposób, przy pomocy internetu,  zapraszamy do duchowego współuczestniczenia w Liturgii Męki, Śmierci i zmartwychwstania Chrystusa.

5. Z powodu przepisów administracyjnych nie jest możliwa tradycyjna forma błogosławieństwa pokarmów w Wielką Sobotę. Poświęcenie pokarmów podczas śniadania wielkanocnego może dokonać ojciec, matka  bądź inny członek rodziny wg formularza, w który można się zaopatrzyć w kościele przy bocznym ołtarzu  lub ściągnąć z internetowej strony parafialnej z ogłoszeń.

6. Ze spowiedzi  możemy korzystać codziennie od godz. 6.30 i 16.30 i w Wielkim Tygodniu . Spowiedź będzie się odbywać w dwóch zakrystiach, bez konfesjonału w bezpiecznej odległości. Do chorych przyjmujemy wezwania tylko w sytuacji zagrożenia życia.

7. Wszystkie rozporządzenia Kościoła dotyczące epidemii  Koronawirusa  można znaleźć na stronie parafialnej w ogłoszeniach, także godziny Mszy św.  transmitowanych przez radio i telewizję.

8. Spotkanie Odnowy w Duchu Świętym w najbliższy wtorek zostało odwołane. Nie odbędzie się także nabożeństwo do Niepokalanego Serca Maryi w I sobotę miesiąca. Osoby zainteresowane nabożeństwem mogą je odprawić indywidualnie i przyjąć Komunię w sposób duchowy.

9.  Bóg zapłać mieszkańcom  Jasionnej  z lewej strony ulicy, ul. Wareckiej od P. Kaniewskiej do P. Owczarek, Jasieńca  Działek, Częstoniewa Kolonii, Jasionnej z prawej strony ulicy, Kurczowej Wsi i Warpęs za  ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego. Bóg zapłać również paniom i panom, którzy ofiarowali swój czas, wysiłek i przeprowadzili zbiórkę.

10. W sakramentalne związki małżeńskie zamierzają wstąpić: Dominik Krzysztof Lewandowski, kawaler z par. Podwyższenia Krzyża św. w Brzezinach i Angelika Bąder, panna z parafii tutejszej. Zapowiedź II.

 

Szczęść Boże!

Nowe dokumenty Episkopatu Polski

Przesyłamy najnowsze dokumenty z Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski. Wyjątkowo - ponieważ jest ich kilka - w formie linków do strony Archidiecezji Warszawskiej dla księży
 
 
 • List Prezydium Episkopatu do Kapłanów na Wielki Czwartek 2020 >>link
 • KOMUNIKAT Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP. Praktyka pierwszych piątków i pierwszych sobót miesiąca w okresie epidemii >>link
 • JEZUS  ŻYJE I CHCE, ABYŚ ŻYŁ. Nota Komisji Nauki Wiary Konferencji Episkopatu Polski w związku z pandemią koronawirusa >>link
 • Formularz Mszy świętej w czasie pandemii. Można go używać w dni przed Niedzielą Palmową, a potem po zakończeniu Oktawy Wielkanocy, od 20 kwietnia br.  >>link

Szczęść Boże!

Przed nami niedziela

 
Witamy :) przesyłamy kolejny newsletter z informacjami przydatnymi w czasie zagrożenia epidemicznego
 
 
 
parafialne media
 • Warto na stronach internetowych parafii oraz w parafialnych mediach społecznościowych zamieścić spis transmisji niedzielnych Mszy św. Listę transmisji prezentujemy również na stronie internetowej archidiecezji warszawskiej oraz >tutaj
 • Warto - jeśli parafie dysponują możliwościami - przeprowadzać transmisje Mszy św. z kościoła parafialnego. Instrukcja, jak to zrobić >tutaj.  Zapowiedziane już transmisje z parafii >tutaj, prosimy o sygnał, jeśli możemy uzupełnić tę listę
 • Warto na stronach internetowych parafii oraz parafialnych mediach społecznościowych zamieszczać transmisje internetowe Mszy św. Jedną z propozycji jest Msza św. z kościoła seminaryjnego w Warszawie w niedzielę o godz. 11.00 (wystarczy wkleić ten link: https://www.youtube.com/watch?v=0xQnC6CFQKQ  )
 • warto - w przypadku gdy parafia nie organizuje własnych rekolekcji - zapowiedzieć rozpoczynające się niedzielę rekolekcje wielkopostne (transmitowane na kanale You Tube, z możliwością wstawienia na strony internetowe parafii), które wygłosi bp Michał Janocha. Grafiki do pobrania >>   Plakat do pobrania >>
 • warto zapowiedzieć rozpoczynające się w czwartek rekolekcje wielkopostne dla młodzieży, które transmitować będziemy na naszej stronie
rekolekcje
 • Od niedzieli na kanale YouTube Archidiecezji Warszawskiej transmisja rekolekcji wielkopostnych prowadzonych przez bp. Michała Janochę. Rekolekcje odbędą się od 29 marca do 1 kwietnia (od V niedzieli wielkopostnej do środy włącznie) podczas Mszy św. transmitowanych w kościele seminaryjnym: w niedzielę o godz. 11:00, a od poniedziałku do środy o godz 18.30. Parafiom, które z przyczyn oczywistych nie organizują rekolekcji wielkopostnych on-line, polecamy umieszczenie transmisji z tych rekolekcji na stronach parafialnych i skierowanie zachęty do udziału w nich. Transmisje będzie można obejrzeć nie tylko w czasie rzeczywistym, ale również później.
 • Z kolei od środy 1 kwietnia do soboty 4 kwietnia z kościoła bł. Władysława z Gielniowa będziemy transmitować  rekolekcje wielkopostne dla młodzieży. Codziennie o godz. 20:00 nauka rekolekcyjna, a w sobotę również różaniec i adoracja. W środę konferencję wygłosi ks. Daniel Szafarz, w czwartek ks. Kamil Falkowski, w piątek ks. Marcin Żurek, a w sobotę ks. Karol Oparcik. Zapraszamy do umieszczania transmisji z tych rekolekcji na stronach parafialnych i zachęcenia młodych do udziału w nich. Linki już wkrótce, a transmisja niezmiennie na YouTube Archidiecezji Warszawskiej<
 • inne propozycje rekolekcji wielkopostnych on-line >tutaj
sobota
 
#sobota, 28 marca
 • wielkopostny kościół stacyjny: Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych na Bielanach
 • godz. 19.00, Archikatedra Warszawska - Msza, prelekcja i modlitwa o owoce beatyfikacji Prymasa Wyszyńskiego. Tym razem bez udziału wiernych ale z transmisją na archwwa.pl >tutaj
niedziela
 
29 marca 2020 • V Niedziela Wielkiego Postu 
 
#wielkopostny kościół stacyjny: Konkatedra Bożego Ciała na Kamionku
 
#Liturgia
Można utrzymać zwyczaj zasłaniania krzyży i obrazów
 
#Parafialne media
 • należy zapowiedzieć Niedzielę Palmową Męki Pańskiej
 • należy przypomnieć o przypadającej w czwartek 2 kwietnia 15. rocznicy śmierci Jana Pawła II
 • należy zapowiedzieć 13. rocznicę rozpoczęcia posługi kard. Kazimierza Nycza, jako pasterza Archidiecezji Warszawskiej (środa, 1 kwietnia)
w przyszłym tygodniu
 
#poniedziałek, 30 marca
 • wielkopostny kościół stacyjny: św. Augustyna na Muranowie
#wtorek, 31 marca
 • wielkopostny kościół stacyjny: Najczystszego Serca Maryi na Grochowie
#środa, 1 kwietnia
 • wielkopostny kościół stacyjny: NMP Matki Miłosierdzia na Mokotowie
 • modlitwa powszechna: należy uwzględnić okolicznościowe wezwanie za kard. Kazimierza Nycza
#czwartek, 2 kwietnia
 • wielkopostny kościół stacyjny: św. Zygmunta na Bielanach
#piątek, 3 kwietnia
 • wielkopostny kościół stacyjny: Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Saskiej Kępie
#sobota, 4 kwietnia
 • wielkopostny kościół stacyjny: Zmartwychwstania Pańskiego na Targówku
#niedziela, 5 kwietnia
 • wielkopostny kościół stacyjny: Wniebowstąpienia Pańskiego na Ursynowie
beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego
 
#wideokomentarz liturgiczny "Moja Niedziela" - ks. Franciszek Urmański >obejrzyj 
   
Jego życie było Wielkim Piątkiem, ale czy kiedykolwiek się załamał, zniechęcił? Nie, bo miał kontakt z Życiem - z Życiem, którym jest Jezus Chrystus" - mówi o Prymasie Wyszyńskim ks. Franciszek Urmański
 
#kalendarium
 • 5 kwietnia 1924 roku: otrzymuje święcenia diakonatu z rąk bp. Stanisława Zdzitowieckiego
 • 3 kwietnia 1951 roku: wyjeżdża do Rzymu z wizytą ad limina Apostolorum, w towarzystwie bp. Michała Klepacza i ks. Antoniego Baraniaka, osobistego sekretarza
 • 30 marca 1956 roku: do Komańczy przyjeżdża Janina Jurkiewiczowa, siostra Prymasa Wyszyńskiego
 • 5 kwietnia 1961 roku: w kaplicy seminarium duchownego w Warszawie dokonał aktu oddania duchowieństwa Archidiecezji Warszawskiej Matce Boże Częstochowskiej
#kilka słów od Prymasa Tysiąclecia
   
Ilekroć patrzymy na Krzyż Chrystusa, mówimy: Umarł za ludzkość. Tak, za ludzkość, ale na tę ludzkość składa się każdy z nas
 
Życzymy tym bardziej wiary, sił i gorliwości duszpasterskiej w tym trudnym dla nas wszystkich czasie. Pozostajemy do dyspozycji Księży, w razie jakichkolwiek pytań czy konsultacji prosimy o kontakt! Aktualne komunikaty duszpasterskie, informacje dla księży i nadchodzące wydarzenia zawsze na bieżąco na ksieza.archwwa.pl
 
Biuro Prasowe Archidiecezji Warszawskiej

 

 

 

Wytyczne dotyczące Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalnego

Na mocy dekretu Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z dnia 25 marca 2020 oraz noty Penitencjarii Apostolskiej o Sakramencie Pojednania w aktualnej sytuacji pandemii z dnia 20 marca 2020 i dekretu tejże Penitencjarii dotyczącego specjalnych odpustów w sytuacji pandemii z dnia 20 marca 2020, Arcybiskup Metropolita Warszawski kard. Kazimierz Nycz kieruje do kapłanów Archidiecezji Warszawskiej następujące wytyczne na czas Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalnego:

I. INFORMACJE I ZASADY OGÓLNE

 1. Zgodnie z zasadami wprowadzonymi przez władze świeckie na czas stanu epidemii, we Mszy św. i nabożeństwach może uczestniczyć maksymalnie pięć osób oraz celebrans i posługujący (w minimalnej liczbie).
 2. Pomimo tego, że w czasie Triduum Paschalnego wszystkie uroczystości w parafiach będą odbywały się przy bardzo ograniczonym udziale wiernych albo bez ich udziału, należy poinformować parafian dostępnymi środkami przekazu o godzinach Mszy św. i nabożeństw i w miarę możliwości zapewnić transmisję internetową, zapraszając do duchowego współuczestniczenia w Liturgii Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa.
 3. Poza godzinami sprawowania liturgii, kościoły mają być otwarte, umożliwiając wiernym modlitwę i przystąpienie do sakramentu pokuty. 
 4. Msza św. Wieczerzy Pańskiej, Liturgia Męki Pańskiej oraz Wigilia Paschalna sprawowane w Archikatedrze Warszawskiej będą transmitowane na portalu internetowym Archidiecezji Warszawskiej.

II. WIELKI TYDZIEŃ I ŚWIĘTE TRIDUUM PASCHALNE

 1. Niedziela Palmowa.  Pamiątkę wjazdu Chrystusa do Jerozolimy należy odprawić według trzeciej formy (wejście zwykłe). Wszystkie obrzędy mają się odbyć wewnątrz budynku
 2. Wielki Czwartek. Msza św. Krzyżma będzie odprawiona w Archikatedrze Warszawskiej o godz. 10:00 bez udziału ludu i duchowieństwa. Zapewnimy transmisję on-line, dzięki której będzie można się łączyć duchowo ze wspólnotą prezbiterium Kościoła warszawskiego. Odnowienie przyrzeczeń kapłańskich odbędzie się po ustaniu pandemii.
 3. Triduum Paschalne. Msza św. Wieczerzy Pańskiej
  1. Msze św. odbywają się w katedrze, w kościołach parafialnych, w kościołach rektorskich. Wspólnoty zakonne mogą celebrować misteria w swoich kaplicach - publicznych i prywatnych - ale bez udziału osób z zewnątrz.
  2. Obmycie nóg należy pominąć.
  3. Należy pominąć procesję do ciemnicy na zakończenie uroczystości. Najświętszy Sakrament pozostawiamy w tabernakulum.
  4. Z powodu stanu pandemii Stolica Apostolska zezwala kapłanom w tym dniu na odprawienie Mszy św. bez udziału ludu.
 4. Triduum Paschalne. Liturgia Męki Pańskiej w Wielki Piątek
  1. Nabożeństwo odbywa się bez udziału ludu.
  2. W modlitwie powszechnej należy uwzględnić dodatkową intencję. Załącznik do niniejszych wytycznych.
  3. Podczas Adoracji Krzyża pocałunek należy zastąpić pokłonem.
  4. Według uznania proboszcza bądź rektora kościoła można przygotować skromny grób z miejscem na wystawienie Najświętszego Sakramentu do indywidualnej adoracji, ale bez procesyjnego przeniesienia Najświętszego Sakramentu
 5. Triduum Paschalne. Wielka Sobota. Z powodu przepisów administracyjnych, nie jest możliwa tradycyjna forma błogosławieństwa pokarmów w Wielką Sobotę. Rekomendujemy wiernym błogosławienie pokarmów w ramach liturgii domowej, podczas śniadania wielkanocnego, którego może dokonać ojciec, matka bądź inny członek rodziny, według załączonego do niniejszych wytycznych formularza. 
 6. Obrzęd błogosławieństwa stołu
 7. Triduum Paschalne. Wigilia Paschalna:
  1. zgodnie z wytycznymi Stolicy Apostolskiej może być sprawowana wyłącznie w kościołach katedralnych i parafialnych. Metropolita warszawski dopuszcza  sprawowanie tej liturgii także w kaplicach prywatnych i publicznych z zachowaniem obowiązujących przepisów
  2. Liturgia musi być sprawowana wewnątrz budynku
  3. W ramach Liturgii Światła - zamiast przygotowania i poświęcenia ogniska należy tylko zapalić paschał i wykonać Exultet
  4. Liturgia chrzcielna musi być ograniczona tylko do poświęcenia wody i odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych. Nie udziela się sakramentu chrztu św.. Pomija się też aspersję.
  5. Na zakończenie Liturgii nie ma procesji rezurekcyjnej.
 8. Niedziela Zmartwychwstania. Należy zrezygnować z procesji rezurekcyjnej w poranek Wielkanocny
 9. Ze względu na szczególne okoliczności w czasie Triduum Paschalnego można udzielać wszystkim, a nie tylko chorym, Komunii świętej zawsze, gdy o to poproszą.

III. SAKRAMENT POKUTY

 1. Przypominamy, że przykazanie kościelne zobowiązuje wiernych do przystąpienia do Komunii św. w czasie wielkanocnym. Trwa on do Niedzieli Zesłania Ducha Świętego.
 2. Każda parafia i duszpasterstwo powinny stworzyć bezpieczne warunki spowiedzi indywidualnej (poza konfesjonałem), najlepiej w przestronnym pomieszczeniu, w odpowiednio dużej odległości między księdzem a penitentem, dbając z najwyższą starannością o sekret spowiedzi świętej, jak i zapewniając wszelkie zasady higieny (łącznie z możliwością użycia maseczek higienicznych).
 3. W wyjątkowych wypadkach Stolica Apostolska zezwala na udzielenie absolucji generalnej. Są to:
  1. bezpośrednie niebezpieczeństwo śmierci,
  2. brak czasu, by wyspowiadać penitentów w spowiedzi indywidualnej
  3. oraz nadzwyczajna, poważna konieczność.

Ten trzeci przypadek występuje w miejscach szczególnie dotkniętych koronawirusem. Dotyczy to zwłaszcza szpitali, w których znajdują się pacjenci zarażeni koronawirusem, będący w niebezpieczeństwie śmierci, jak i innych miejsc według roztropności duszpasterza.
Absolucji generalnej należy udzielić, stosując adekwatne środki i przestrzegając zaleceń sanitarnych, na przykład stojąc w drzwiach szpitala, z użyciem urządzeń wzmacniających głos tak, by osoby chcące przyjąć rozgrzeszenie zdołały usłyszeć głos kapłana. Należy jedynie przypominać wiernym, by - po ustaniu niebezpieczeństwa śmierci i gdy będzie to możliwe - każda z tych osób przystąpiła do sakramentalnej spowiedzi.
Kiedy wystąpi druga okoliczność – niemożność wyspowiadania indywidualnego penitentów w czasie, jaki mamy do dyspozycji, można także – po przygotowaniu wiernych do wzbudzenia żalu za grzechy i postanowieniu poprawy – ufając w miłosierdzie Boże -  udzielić absolucji generalnej. W tym przypadku obowiązuje także limit pięciu osób. Po ustaniu epidemii osoby, którym udzielono absolucji generalnej zobowiązane są wyznać grzechy ciężkie w spowiedzi indywidualnej.  

 1. Jest wiele osób, które pozostając w rygorze kwarantanny bądź nie opuszczając swoich miejsc przebywania z obawy przed zakażeniem, a więc nie mogąc przystąpić do sakramentu spowiedzi, cierpi z powodu braku możliwości życia w łasce uświęcającej. Należy im przypomnieć - co uczyniła też Stolica Apostolska - że w przypadku, gdy ktokolwiek znajduje się w bolesnej niemożności przyjęcia rozgrzeszenia sakramentalnego, akt żalu doskonałego skutkuje przebaczeniem grzechów, również śmiertelnych. Akt żalu doskonałego, który pochodzi z miłości Boga kochającego ponad wszystko, należy wyrazić poprzez szczerą prośbę o przebaczenie w sposób, w jaki penitent w danej chwili potrafi. Jak tylko to będzie możliwe, każdy wierny powinien wyznać grzechy w spowiedzi sakramentalnej przed kapłanem

IV ODPUST ZUPEŁNY

Papież Franciszek udzielił odpustu zupełnego na czas pandemii koronawirusa COVID-19. Dotyczy on trzech grup wiernych:

 1. zarażonych koronawirusem pozostających w szpitalach bądź kwarantannie domowej
 2. pracowników służb medycznych oraz osób opiekujących się tymi chorymi

Warunkiem dostąpienia odpustu zupełnego dla tych osób jest:

 • brak przywiązania do jakiegokolwiek grzechu
 • łączność duchowa poprzez transmisję z Mszą św. bądź Liturgią Godzin, modlitwa Różańca, Droga Krzyżowa, Koronka do Miłosierdzia, Akatyst albo przynajmniej pobożne odmówienie modlitwy Ojcze Nasz, Wierzę i modlitwy do Maryi
 • ofiarowanie tego doświadczenia w duchu wiary w Boga i miłości wobec bliźnich
 1. Trzecią grupą objętą odpustem specjalnym są wszyscy wierni modlący się się o ustanie pandemii i życie wieczne dla jej ofiar (poprzez: adorację Najświętszego Sakramentu - przynajmniej pół godziny, lekturę Pisma Świętego - przynajmniej pół godziny, Różaniec, Koronkę do Miłosierdzia Akatyst, nabożeństwo Drogi Krzyżowej czy inne nabożeństwa).

Decyzją Ojca Świętego Franciszka, do otrzymania odpustu zupełnego wystarczy samo pragnienie spełnienia zwykłych warunków odpustu (spowiedź, Komunia św., modlitwa w intencjach Ojca Świętego), jak tylko będzie to możliwe.

 

kard. Kazimierz Nycz

Arcybiskup Metropolita Warszawski

 

 

 

Szczęść Boże!

Komunikat Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży

 
Dyrektor wydziału odpowiada na pytania dotyczące uroczystości I Komunii Świętej. Publikujemy komunikat:
 
 
W związku z licznymi zapytaniami dotyczącymi uroczystości I Komunii Świętej w parafiach, które zaplanowane są na maj, Wydział Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży Kurii Metropolitalnej Warszawskiej informuje, ze ich celebracja będzie możliwa dopiero po przywróceniu normalnego funkcjonowania szkół i parafii. Obecne ograniczenia wynikające z decyzji organów państwa nie pozwalają na udzielenie żadnej wiążącej odpowiedzi na pytania ze strony rodziców co do terminu majowego. Wobec zaistniałej sytuacji, księża proboszczowie w porozumieniu z rodzicami dzieci pierwszokomunijnych mogą wyznaczyć inną datę uroczystości. Z racji na zawieszenie spotkań w parafiach, przygotowujących dzieci do I Komunii Świętej, prosimy rodziców o troskę w wymiarze katechizacji swoich dzieci w domu, poprzez wspólną modlitwę w rodzinie oraz wyjaśnianie prawd wiary - stanowi to uzupełnienie katechezy szkolnej, która obecnie prowadzona jest w sposób zdalny.
 
ks. Łukasz Przybylski
 
Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży
 
 
 
 

BIURO PRASOWE

Czynne od poniedziałku do piątku
– godz. 9-14
ul. Miodowa 17/19, 00-246 Warszawa
tel.+48 22 531 72 73, +48 22 531 72 20
e-mail: biuroprasowe@archwwa.pl
twitter: @archwwa
Redaktor: Anna Wojtas awojtas@archwwa.pl
 
 

RZECZNIK PRASOWY

Ks. Przemysław Śliwiński
tel. +48 22 531 72 73, +48 694 783 031
e-mail: rzecznik@archwwa.pl
twitter: @PSliwinski
 
 

Obserwuj nas!

Szczęść Boże!

Dyspensa od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy świętej

 
Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz 26 marca udzielił dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy świętej aż do odwołania
 
 
Warszawa, 26 marca 2020 r.
 
 
Nr 557/Abp/2020
 
RESKRYPT
 
 
Mając na uwadze dobro duchowe wiernych Archidiecezji Warszawskiej, uwzględniając aktualnie obowiązujące przepisy wprowadzone na czas pandemii, niniejszym, ze względu na zagrożenie zdrowia oraz życia, zgodnie z kan. 87 § 1, 1245 i 1248 § 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego udzielam wszystkim wiernym, aż do odwołania dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej. Korzystających z dyspensy zachęcam do osobistej i rodzinnej modlitwy oraz uczestnictwa w nabożeństwach transmitowanych za pośrednictwem mediów elektronicznych.
 
† Kazimierz Kardynał Nycz
 
Arcybiskup Metropolita Warszawski
 
Ks. dr Janusz Bodzon
 
Kanclerz Kurii

 

Szczęść Boże!

Akt poświęcenia Kościoła w Polsce

Treść aktu należy odczytać podczas wieczornego nabożeństwa różańcowego
 
 
Dziś o godz. 19:30 czasu polskiego w Fatimie zostanie dokonane zawierzenie Polski Najświętszemu Sercu Jezus i Niepokalanemu Sercu Maryi. Przesyłamy treść aktu zawierzenia, które należy odmówić podczas wieczornej modlitwy różańcowej
 
 
AKT POŚWIĘCENIA KOŚCIOŁA W POLSCE NAJŚWIĘTSZEMU SERCU JEZUSA I NIEPOKALANEMU SERCU MARYI
 
>wersja word do pobrania
 
Najświętsze Serce Jezusa, Lekarzu ludzkich dusz,
 
Synu umiłowany, miłosierne Oblicze Ojca!
Kościół pielgrzymujący na ziemi,
Twój lud żyjący w Polsce, w Europie i na całym świecie,
spogląda na ranę w Twym otwartym boku, źródło naszego zbawienia,
i błaga:
— w tej wyjątkowej godzinie pełnej cierpienia
wspomagaj Twój Kościół,
bądź natchnieniem dla rządzących narodami,
wsłuchuj się w głosy ubogich i cierpiących,
wspieraj pokornych i uciśnionych,
uzdrawiaj chorych i grzeszników,
podnoś na duchu przygnębionych i zniechęconych,
przywracaj wolność jeńcom i więźniom
i wybaw nas od pandemii, która nas dotyka.
 
Najświętsze Serce Jezusa, Lekarzu ludzkich dusz,
wyniesiony na wyżyny Krzyża, dotknięty przez ucznia w Wieczerniku!
Kościół pielgrzymujący na ziemi,
Twój lud żyjący w Polsce
widzi w Tobie obraz czułego uścisku Ojca wobec ludzkości.
Ten uścisk pragniemy – w Duchu Miłości – przekazać sobie nawzajem,
jak to polecałeś uczniom przy umywaniu nóg, i błagamy:
— w tej wyjątkowej godzinie pełnej cierpienia,
 
wspieraj dzieci, osoby starsze i najsłabszych,
pocieszaj lekarzy, pielęgniarki, pracowników służby zdrowia i opiekunów-
wolontariuszy,
umacniaj rodziny i wzmacniaj w nas poczucie obywatelskiej powinności i
solidarności,
bądź światłem dla umierających,
powitaj umarłych w swoim Królestwie,
chroń nas od wszelkiego zła
i wybaw nas od pandemii, która nas dotyka.
 
Najświętsze Serce Jezusa, Lekarzu ludzkich dusz,
Synu Przenajświętszej Dziewicy Maryi!
Przez Serce Twej Matki,
której oddajemy Kościół pielgrzymujący na ziemi,
narody Polski i tak wielu innych krajów,
które od wieków są Twoje,
proszą dziś: przyjmij zawierzenie Twego Kościoła.
W świetle Twojego zmartwychwstania, objawionym tu trojgu dzieciom
jako ucieczka i droga prowadząca do Twego Serca,
poświęcamy się Twemu Przenajświętszemu Sercu
i oddajemy Kościół w opiekę Niepokalanemu Sercu Maryi.
Przenajświętsza Dziewico Maryjo, Pani Różańcowa z Fatimy,
Bądź Uzdrowieniem Chorych i Ucieczką dla uczniów Chrystusa,
zrodzonych pod Krzyżem Jego miłości.
Niepokalane Serce Maryi, któremu się zawierzamy:
— w tej wyjątkowej godzinie pełnej cierpienia,
przyjmij tych, którzy odchodzą,
dodawaj otuchy tym, którzy się Tobie poświęcają,
odnów wszechświat i ludzkość. Amen.
 
 
 
 

BIURO PRASOWE

Czynne od poniedziałku do piątku
– godz. 9-14
ul. Miodowa 17/19, 00-246 Warszawa
tel.+48 22 531 72 73, +48 22 531 72 20
e-mail: biuroprasowe@archwwa.pl
twitter: @archwwa
Redaktor: Anna Wojtas awojtas@archwwa.pl
 
 

RZECZNIK PRASOWY

Ks. Przemysław Śliwiński
tel. +48 22 531 72 73, +48 694 783 031
e-mail: rzecznik@archwwa.pl
twitter: @PSliwinski
 

proszę o uwzględnienie ograniczenia do 5 uczestników zgromadzeń religijnych

24-03-2020

Podziel się na Facebooku

Tweet (Ćwierkaj) na Twitterze

W związku z epidemią koronawirusa organy państwowe zdecydowały, że w Mszy Świętej lub innym obrzędzie religijnym nie będzie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób, nie licząc osób sprawujących posługę. Mając na uwadze zdrowie i życie wszystkich Polaków, proszę o uwzględnienie tego faktu w kontekście nadchodzących celebracji, w tym liturgii Wielkiego Tygodnia – podkreśla w komunikacie przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Przewodniczący Episkopatu jednocześnie zachęca wszystkich wiernych do łączenia się w modlitwie ze wspólnotą Kościoła za pośrednictwem transmisji medialnych, zwłaszcza w niedziele oraz podczas Wielkiego Tygodnia i Świąt Wielkiej Nocy. „Ufajmy, że dzięki modlitwie oraz wysiłkom nas wszystkich, jak najszybciej będziemy mogli cieszyć się na nowo wspólną celebracją w naszych kościołach” – napisał.

„Powierzając po raz kolejny Panu Bogu naszą Ojczyznę i wszystkich Polaków w kraju i za granicą, poprosiłem kardynała Manuela José Macário do Nascimento Clemente przewodniczącego Konferencji Episkopatu Portugalii, aby włączył również Kościół w Polsce w akt zawierzenia, którego ma dokonać w Sanktuarium Matki Bożej w Fatimie dnia 25 marca 2020 roku” – dodał abp Gądecki.

Przewodniczący Episkopatu zapewnił też, że w tym bardzo trudnym czasie modli się za wszystkich, a zwłaszcza za osoby starsze, chore i samotne. „Zachęcam równocześnie do solidarnego podejmowana uczynków miłosiernych wobec osób potrzebujących” – prosił przewodniczący Episkopatu Polski.

BP KEP

Komunikat Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski
w związku z kolejnym ograniczeniem liczby uczestników zgromadzeń

W związku z epidemią koronawirusa organy państwowe zdecydowały, że w Mszy Świętej lub innym obrzędzie religijnym nie będzie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób, nie licząc osób sprawujących posługę (por. www.gov.pl). Mając na uwadze zdrowie i życie wszystkich Polaków, proszę o uwzględnienie tego faktu w kontekście nadchodzących celebracji, w tym liturgii Wielkiego Tygodnia.

Jednocześnie kolejny raz zachęcam wszystkich wiernych do łączenia się w modlitwie ze wspólnotą Kościoła za pośrednictwem transmisji w środkach społecznego przekazu.

Ufajmy, że dzięki modlitwie oraz wysiłkom nas wszystkich, jak najszybciej będziemy mogli cieszyć się na nowo wspólną celebracją w naszych kościołach.

Powierzając po raz kolejny Panu Bogu naszą Ojczyznę i wszystkich Polaków w kraju i za granicą, poprosiłem kardynała Manuela José Macário do Nascimento Clemente, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Portugalii, aby włączył również Kościół w Polsce w akt zawierzenia, którego ma dokonać w Sanktuarium Matki Bożej w Fatimie dnia 25 marca 2020 roku.

W tym bardzo trudnym czasie ogarniam wszystkich moją modlitwą, zwłaszcza osoby starsze, chore i samotne. Równocześnie zachęcam do solidarnego podejmowana uczynków miłosiernych wobec osób potrzebujących.

Z pasterskim błogosławieństwem,

Abp Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)

Warszawa, dnia 24 marca 2020 roku

 

 

Szczęść Boże!

 

Kard. Kazimierz Nycz zachęca do włączenia się w środę 25 marca o godz. 12. 00 w modlitwę, o którą prosił papież Franciszek i przewodniczący Episkopatu Polski. Poleca też, by jutro w południe uruchomić w kościołach dzwony

 

Komunikat Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski

w związku z apelem Ojca Świętego Franciszka

Nawiązując do prośby Ojca Świętego Franciszka serdecznie proszę, aby w środę 25 marca br. w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego o godzinie 12.00, we wszystkich katedrach i kościołach w Polsce, biskupi oraz kapłani odmówili Anioł Pański, modlitwę Ojcze nasz i 3 razy Zdrowaś Maryjo w intencji ustania epidemii, za chorych, za służby medyczne oraz za zmarłych.

Jednocześnie Jego Eminencja ksiądz kardynał Angelo Bagnasco przewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) prosi, aby tego dnia odmówić również poniższą modlitwę.

   

„Boże Ojcze, Stwórco świata, wszechmogący i miłosierny, który z miłości do nas posłałeś na świat swojego Syna jako lekarza dusz i ciał, spójrz na swoje dzieci, które w tym trudnym momencie niepewności i lęku w wielu regionach Europy i świata, zwracają się do Ciebie szukając siły, zbawienia i pocieszenia.
Uwolnij nas od chorób i strachu, ulecz naszych chorych, pociesz ich rodziny, daj mądrość rządzącym, energię i siłę lekarzom, pielęgniarkom i wolontariuszom, życie wieczne zmarłym.
Nie opuszczaj nas w chwili próby, ale uwolnij nas od wszelkiego zła. O to Cię prosimy, który z Synem i Duchem Świętym żyjesz i królujesz na wieki. Amen.
Maryjo, Uzdrowicielko chorych i Matko nadziei, módl się za nami!”

Zachęcam wiernych, aby w tym samym czasie łączyli się duchowo ze swoimi duszpasterzami, odmawiając w domach wskazane modlitwy.

Proszę również, aby tego dnia, o godz. 12.00, we wszystkich kościołach w Polsce zabrzmiały dzwony.

Wszystkich pasterzy i wiernych zapewniam o mojej duchowej łączności i modlitwie,

Abp Stanisław Gądecki

Arcybiskup Metropolita Poznański

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)

Szczęść Boże!

Pogrzeb ks. Piotra Palukiewicza - aktualne informacje

 
Dziś o godz. 20.00 zostanie odprawiona Msza św. w intencji śp. ks. Piotra Pawlukiewicza, w kościele Nawiedzenia NMP w Warszawie • Jutrzejsza Msza św. pogrzebowa o godz 11.00 ze względu na stan epidemii będzie ograniczona do 5 osób • Obie Msze św. będziemy transmitowali
 
 
W związku z nową decyzją władz administracyjnych, Msza św. w intencji ks. Piotra Pawlukiewicza zostanie odprawiona dziś – 24 marca o godz. 20.00 w kościele Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Warszawie. Będzie jej przewodniczył bp Rafał Markowski oraz księża z tego samego rocznika seminaryjnego, co ks. Pawlukiewicz. Transmisja będzie dostępna na stronie internetowej Archidiecezji Warszawskiej
 
Ze względu na wprowadzone obostrzenia administracyjne jutrzejsza Msza św. pogrzebowa o godz. 11.00 w kościele Nawiedzenia NMP odbędzie się tylko z udziałem najbliższych. Będzie jej przewodniczył kard. Kazimierz Nycz wraz z abp. Józefem Górzyńskim, metropolitą warmińskim, kolegą seminaryjnym ks Pawlukiewicza z tego samego rocznika święceń kapłańskich.
 
- Udało nam się zapewnić transmisję, która nie wymaga dodatkowej obsługi technicznej znajdującej się w świątyni. Przeprowadzimy zatem transmisję ze Mszy św. pogrzebowej jutro o godz. 11.00. Sygnał dodatkowo udostępnimy stacjom telewizyjnym - informuje ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik Arcybiskupa i Archidiecezji Warszawskiej.
 
Śp. ks. Piotr Pawlukiewicz zostanie pochowany na Cmentarzu Powązkowskim, w grobowcu kapłanów Archidiecezji Warszawskiej.
 
Metropolita warszawski zaprosił wszystkich chcących pożegnać ks. Pawlukiewicza na Mszę św. do kościoła akademickiego św. Anny w pierwszą niedzielę po ustaniu epidemiii, na godz. 15.00.

 

Warszawa, dnia 23 marca 2020 roku

 

 

Szczęść Boże  22.03.2020 r.  niedziela

 
 • parafialne media
 • Warto na stronach internetowych parafii oraz w parafialnych mediach społecznościowych zamieścić spis transmisji niedzielnych Mszy św. Listę transmisji prezentujemy również na stronie internetowej archidiecezji warszawskiej oraz >tutaj
 • Warto - jeśli parafie dysponują możliwościami - przeprowadzać transmisje Mszy św. z kościoła parafialnego. Instrukcja, jak to zrobić >tutaj.  Zapowiedziane już transmisje z parafii >tutaj, prosimy o sygnał, jeśli możemy uzupełnić tę listę
 • Warto na stronach internetowych parafii oraz parafialnych mediach społecznościowych zamieszczać transmisje internetowe Mszy św. Jedną z propozycji jest Msza św. z kościoła seminaryjnego w Warszawie w niedzielę o godz. 11.00 (wystarczy wkleić ten link: https://www.youtube.com/watch?v=0xQnC6CFQKQ  )
 • warto - w przypadku gdy parafia nie organizuje własnych rekolekcji - zapowiedzieć rozpoczynające się w przyszłą niedzielę rekolekcje wielkopostne (transmitowane na kanale You Tube, z możliwością wstawienia na strony internetowe parafii), które wygłosi bp Michał Janocha.
 • rekolekcje
 • Z racji na wyjątkową sytuację epidemiczną, planujemy zorganizowanie transmitowanych na kanale You Tube Archidiecezji Warszawskiej rekolekcji wielkopostnych prowadzonych przez biskupa Michała Janochę. Rekolekcje odbędą się w dniach 29 marca - 1 kwietnia (od V niedzieli wielkanocnej do środy włącznie) podczas transmitowanej Mszy św. o godz. 18.30 w kościele seminaryjnym. Parafiom, które z przyczyn oczywistych nie organizują rekolekcji wielkopostnych on-line, polecamy umieszczenie transmisji z tych rekolekcji na stronach parafialnych i skierowanie zachęty do udziału w nich. Transmisje będzie można obejrzeć nie tylko w czasie rzeczywistym, ale również później
 • Podobne przedsięwzięcie planujemy w odniesieniu do rekolekcji dla młodzieży. O szczegółach będziemy informowali
   
 •  
 •  
 •  

Szczęść Boże!

 

Publikujemy komunikat Arcybiskupa Metropolity Warszawskiego w związku z wprowadzeniem stanu epidemicznego na terenie Rzeczpospolitej Polskiej

 

Stosując się do rozporządzeń organów państwowych z dnia 13 marca, po wprowadzeniu stanu zagrożenia epidemicznego, zarządzam w Archidiecezji Warszawskiej następujące uzupełnienia do komunikatu Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski z dnia 12 marca 2020 r.

1. Usilnie proszę wszystkich proboszczów i rektorów kaplic, aby zrealizowali przyjętą zasadę obecności na Mszy św. w liczbie nie większej niż 50 osób, przewidzianej w rozporządzeniu organów państwowych.

2. Wiernych proszę o korzystanie z dyspensy od uczestnictwa we Mszy św. zapowiedzianej w komunikacie Rady Stałej KEP, a udzielonej przeze mnie 13 marca 2020 r. Równocześnie zachęcam do uczestniczenia we Mszy św. za pośrednictwem telewizji, radia i internetu. Media te stworzyły wiele propozycji transmisji niedzielnych Mszy św.

3. Szczególnie zachęcam do otwarcia kościołów z możliwością indywidualnej adoracji Najświętszego Sakramentu i przystępowania do Sakramentu Pokuty i Pojednania.

4. Księży, kapelanów szpitalnych, siostry zakonne i wiernych świeckich zachęcam do szczególnie troskliwej, roztropnej i odważnej opieki duszpasterskiej nad chorymi.

5. Proszę kapłanów, osoby życia konsekrowanego i świeckich o modlitwę, indywidualną i w małych wspólnotach, w intencji chorych, opiekujących się nimi, szczególnie służb medycznych i sanitarnych.

Wszystkich wiernych i duszpasterzy zapewniam o modlitwie i duchowej łączności.

Kazimierz Kardynał Nycz

Arcybiskup Metropolita Warszawski

Warszawa, 13 marca 2020 r.


 

Załączniki

 1. Komunikat Arcybiskupa Metropolity Warszawskiego pdf
 2. Stanowisko Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski z 12 marca br. pdf
 3. Dyspensa kard. Kazimierza Nycza od uczestnictwa w Mszach św. niedzielnych pdf.
 4. Komunikat Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski z dnia 13 marca 2020 pdf
 5. Wykaz zaplanowanych transmisji Mszy św. niedzielnych pdf

 

 

 

Dodał ks. Andrzej Piekarczyk
- proboszcz

Pliki do pobrania