STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH

Standardy ochrony małoletnich

Przepisy ogólne 

W Parafii Rzymskokatolickiej świętego Rocha w Jasieńcu został opracowany i  wprowadzony w życie niniejszy dokument, który stanowi realizację prawnego obowiązku  dotyczącego implementacji we wszelkich instytucjach, w których przebywają dzieci,  standardów ich ochrony przed krzywdzeniem [ustawa z dnia 28 lipca 2023 roku o zmianie  ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2023 poz. 1606)].  Opracowując dokument, wzięto pod uwagę wytyczne zarówno prawa państwowego, jak i  kościelnego. 

Stosując art. 22b i 22c ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom  przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich (t.j. Dz. U. z 2024 r., poz. 560)  ustanowiono zasady zapewniania dzieciom bezpieczeństwa i postępowania w przypadku ich  krzywdzenia. Spisane w niniejszej Parafii zasady tworzenia bezpiecznego środowiska dla  małoletnich, a także ustanowienie zrozumiałych i obowiązujących wszystkie osoby  zaangażowane w duszpasterstwo parafialne procedur interwencji wewnętrznych i  zewnętrznych, umożliwia szybkie reagowanie na zagrożenia bezpieczeństwa dobrostanu  dzieci, a także pomaga w spełnianiu prawnych wymogów ochrony dzieci przed  krzywdzeniem oraz innymi niepożądanymi zjawiskami.  

Standardy ochrony małoletnich w Parafii świętego Rocha w Jasieńcu regulują te  obszary funkcjonowania, które wiążą się z możliwością naruszenia praw dziecka: od  bezpieczeństwa i wsparcia po interwencję w sytuacjach zagrażających jego życiu, zdrowiu i  dobrostanowi. Naczelną zasadą wszystkich działań podejmowanych przez pracowników  parafii i osób współpracujących oraz zaangażowanych w duszpasterstwo parafialne  skierowane do dzieci jest działanie dla ich dobra – doczesnego i wiecznego. Niedopuszczalne  jest stosowanie przemocy w jakiejkolwiek formie. 

Specyfika środowiska parafialnego 

Parafia Rzymskokatolicka świętego Rocha w Jasieńcu, jako komórka  instytucjonalna Kościoła, wyróżnia się różnorodnymi obszarami działania. Odprawiane są w  niej liczne nabożeństwa i uroczystości oraz sprawowane są sakramenty (Eucharystii, Chrztu, I  Komunii Świętej, Bierzmowania, Małżeństwa oraz Pokuty i Pojednania). W parafii żegnamy  też naszych zmarłych. Wymienione działania, a także odwiedziny chorych oraz wizyty  duszpasterskie dają okazję do wglądu m.in. w sytuację rodzinną i materialną parafian,  również w kontekście zauważenia krzywdy i przemocy, a co za tym idzie dają możliwość  podjęcia odpowiednich kroków zapobiegawczych lub interwencji wobec krzywdzenia  małoletnich. 

W Parafii funkcjonują różne grupy duszpasterskie. Raz w tygodniu odbywają się  zbiórki ministrantów i lektorów, a także próby scholi zarówno dziecięcej, jak i młodzieżowej. 
Parafia organizuje niesystematyczne wyjazdy, takie jak pielgrzymki, wyjazdy z ministrantami
(np. na Diecezjalne Spotkania Młodzieży) itp. Ponadto w Parafii funkcjonuje kancelaria  parafialna oraz rada parafialna. Istnieje także strona internetowa parafii, na której  umieszczane są wszelkie aktualności związane z życiem parafialnym. Praktykowany jest też  jasny podział hierarchiczny: proboszcz, wikariusz itd. Proboszcz zazwyczaj towarzyszy 

parafianom zarówno dorosłym, jak i nieletnim przez wiele lat ich rozwoju religijnego.
Bywa,  że parafianie uczestniczą w uroczystościach związanych z życiem osobistym duszpasterzy, np.  prymicje, rocznice itp. Również księża zapraszani są przez parafian na uroczystości rodzinne. 

W parafii zatrudniane są osoby świeckie jako pracownicy parafialni lub posługujący jako  wolontariusze, np. organista.

Księża w Parafii świętego Rocha w Jasieńcu co roku prowadzą grupy dzieci  przygotowujących się do sakramentu Pierwszej Komunii Świętej oraz grupy młodzieży  przystępujących do sakramentu Bierzmowania. Spotkania mają charakter edukacyjno organizacyjny, polegający na przekazywaniu wiedzy duchowej młodym parafianom oraz na  rzetelnym przygotowaniu ich do ww. Sakramentów Świętych. To w parafii głównie toczy się  życie sakramentalne wiernych, a życie rodzinne wokół celebracji roku liturgicznego. Rodzice  w zaufaniu przyprowadzają swoje dzieci do parafii i oczekują, że będą tam one bezpieczne.  Parafianie są osobami w różnym wieku, w różnej sytuacji rodzinnej, zawodowej, a  duszpasterze oraz osoby pracujące na rzecz parafii mają nierzadko wgląd w ich potrzeby oraz  możliwość zaradzenia im. Z tego powodu zostały wprowadzone niniejsze standardy, które  mają chronić dzieci przed wszelkiego rodzaju nadużyciami, przed krzywdą, przemocą, w tym  przed wykorzystaniem seksualnym. Standardy ochrony małoletnich działają
w obie strony – chronią zarówno młodocianych parafian, jak i osoby duchowne, pracowników i  wolontariuszy parafii. Ten szeroki zakres działalności oraz wielość osób zaangażowanych w  życie parafialne, mogących mieć kontakt z dziećmi i młodzieżą oraz posiadających wgląd w  prywatne życie parafian, zobowiązuje nas do szczegółowego opracowania zasad ochronnych. 

Sama dynamika życia parafialnego zawiera w sobie specyficzne czynniki chroniące  przed przemocą, takie jak: poczucie sacrum, społeczne zaufanie, poczucie przynależności i  wzajemnej odpowiedzialności, relacje oparte na zasadach ewangelicznych, wspólnotowość,  w tym przynależność młodzieży do pozytywnej grupy rówieśniczej oraz publiczność działań  (większość aktywności dzieje się na oczach innych), w tym nadzór rodziców. Dodatkowo,  przy okazji np. nagłych wezwań do chorych lub podczas wizyt duszpasterskich, istnieje  możliwość dostrzeżenia specyficznych potrzeb parafian lub deficytów, w tym przemocy w  obszarze rodzinnym i podjęcia odpowiedniej interwencji. Księża posługujący w parafii są  często tymi osobami, do których zwracają się o pomoc osoby doświadczające jakiejkolwiek  krzywdy, szukające wsparcia i zrozumienia.

Wyjątkowa dynamika życia parafialnego może łączyć się z występowaniem tzw.  czynników zagrażających, które mogą ,,ułatwiać” zaistnienie przemocy czy innego  niebezpieczeństwa w stosunku do osób małoletnich. Społeczne zaufanie i autorytet, jakim  cieszą się księża oraz relacje, jakie wytwarzają się między nimi a wybranymi parafianami  mogą sprzyjać występowaniu nadużyć duchowych. Z wyżej wymienionych powodów  zredagowane zostały poniższe standardy ochrony małoletnich.  

Słownik pojęć 

  1. Osoby, ich role i funkcje w Kościele  

Biskup – biskup lub arcybiskup diecezjalny, ordynariusz ordynariatu i prałat Prałatury  Personalnej Kościoła łacińskiego oraz hierarcha Kościołów wschodnich.  

Duchowieństwo – biskupi, księża i diakoni.  

Ksiądz – duchowny chrześcijański posiadający święcenia kapłańskie.  

Organizator wyjazdu – osoba uprawniona do organizacji wyjazdu dzieci w ramach parafii. 

Osoba świecka – członek Kościoła katolickiego i personel Kościoła inny niż biskupi, księża,  diakoni i osoby zakonne.  


 

Personel parafialny (personel Parafii św. Rocha w Jasieńcu) – duchowny, inna  osoba zatrudniona przez Kościół na podstawie umowy, podwykonawstwa, dobrowolnie lub  nieodpłatnie oraz osoby posłane przez Kościół do posługi liturgicznej i duszpasterskiej. 

Proboszcz, administrator – mianowany przez biskupa duszpasterz i zarządca parafii.  

  1. Organizacja posługi Kościoła  

Diecezja – jednostka administracyjna w kościołach chrześcijańskich podległa biskupowi.  

Duszpasterstwo pozaparafialne – duszpasterstwa, wspólnoty, grupy gromadzące młodych  ludzi (młodzież licealna, młodzi dorośli), pielgrzymki piesze,  pielgrzymki autokarowe,
To dzieła, które mogą działać przy parafiach,  ale mają struktury pozaparafialne. 

Parafia – określona wspólnota wiernych, utworzona na sposób stały w Kościele  partykularnym, nad którą pasterską pieczę, pod zwierzchnictwem biskupa diecezjalnego,  powierza się proboszczowi (administratorowi), jako jej własnemu pasterzowi.  

  1. Dzieci i osoby bezbronne  

Dziecko – każda istota ludzka od poczęcia do osiągnięcia pełnoletności (patrz art. 2 ustawy o  Rzeczniku Praw Dziecka – Dz.U.2023.292). 

Dziecko wykorzystane seksualnie – każde dziecko w wieku bezwzględnej ochrony, jeśli  osoba dojrzała seksualnie, czy to przez świadome działanie, czy też przez zaniedbywanie  swoich społecznych obowiązków lub obowiązków wynikających ze specyficznej  odpowiedzialności za dziecko, dopuszcza się zaangażowania dziecka w jakąkolwiek  aktywność natury seksualnej, której intencją jest zaspokojenie osoby dorosłej. 

Opiekun – osoba sprawująca pieczę nad dzieckiem, uprawniona do reprezentacji dziecka  oraz posiadająca władzę prawną do dbania o interesy osobiste i majątkowe innej osoby (rodzic, rodzic zastępczy lub osoba uprawniona przez rodzica).  

Osoba bezbronna – każda osoba znajdująca się w stanie niepełnosprawności, upośledzeniu  fizycznym lub psychicznym albo pozbawiona wolności osobistej, która w rzeczywistości,  nawet sporadycznie, ogranicza ich zdolność zrozumienia, chęci lub przeciwstawienia się  przestępstwu w inny sposób.  

Wiek bezwzględnej ochrony – wiek niższy niż wiek zgody. Czynność seksualna z osobą w  wieku ochronnym jest czynem zabronionym (wykorzystaniem seksualnym), a osoba  dopuszczająca się jej i lub doprowadzająca do niej podlega odpowiedzialności karnej. W  Polsce obecnie wynosi 15 lat (patrz art. 200 kodeksu karnego Dz.U.2024.17 t.j. z  dnia 2024.01.04) 

Zgoda opiekuna – zgoda rodziców albo zgoda opiekuna, rodzica zastępczego lub opiekuna  tymczasowego. Jednak w przypadku braku porozumienia między rodzicami dziecka należy  poinformować rodziców o konieczności rozstrzygnięcia sprawy przez sąd rodzinny  (orzeczenie sądu opiekuńczego zastępuje zgodę rodziców).  

  1. Różne formy przemocy  

Bullying – znęcanie, zastraszanie, prześladowanie werbalne, społeczne, a także fizyczne.  

Cyberprzemoc – wszelka przemoc z użyciem technologii informacyjnej – komunikatorów,  czatów, stron internetowych, mediów społecznościowych, blogów, SMS-ów, MMS-ów.
Może  mieć formę wulgarnych wiadomości, obraźliwych komentarzy (np. hejt, trolling),  rozpowszechniania zdjęć ukazujących dziecko w niekorzystnym świetle, zastraszania,  śledzenia (cyberstalking), ujawniania tajemnic (outing) itp.  

Gaslighting – przemoc psychiczna polegająca na manipulowaniu drugą osobą w taki sposób,  że ofiara przemocy z czasem przestaje ufać swoim osądom, staje się zdezorientowana,  zalękniona i traci zaufanie do swojej pamięci czy percepcji. Jeśli manipulacja jest stosowana 

stale i metodycznie może w końcu doprowadzić do tego, że ofiara zacznie kwestionować  swoje zdrowie psychiczne. W ten sposób manipulator przejmuje nad nią całkowitą kontrolę.  

 

Child Grooming (uwodzenie dziecka) – działania podejmowane w celu zaprzyjaźnienia się i  nawiązania więzi emocjonalnej z dzieckiem, aby zmniejszyć jego opory i później je seksualnie  wykorzystać. Obejmuje często również warunkowanie rodziców i innych dorosłych oraz  osłabienie ich czujności, aby myśleli, że relacja z dzieckiem jest normalna i pozytywna. Potocznie poprzez child grooming rozumie się uwodzenie dzieci przez Internet. 

Nadużycie – postępowanie lub czyn niezgodny z przyjętymi normami postępowania. Użycie  czegoś ponad miarę oraz wykorzystanie w niewłaściwy sposób lub w nadmiernym stopniu. 

Nadużycie władzy – nadużycie stanowiska, funkcji lub obowiązku w celu wykorzystania innej  osoby. Może przybierać różne formy i obejmować sytuacje, w których dana osoba ma władzę  nad inną osobą na mocy swojego związku (np. pracodawca i pracownik, nauczyciel i uczeń,  trener i sportowiec, rodzic lub opiekun i dziecko, duchowny/osoba zakonna i parafianin) i  wykorzystuje tę władzę na swoją korzyść.  

Przemoc domowa – jednorazowe lub powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie  naruszające prawa lub dobra osobiste osób, w szczególności narażające na  niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia, naruszające godność, nietykalność cielesną,  wolność, w tym wolność seksualną, powodujące szkody na ich zdrowiu fizycznym lub  psychicznym, a także wywołujące cierpienia i krzywdy moralne u osób dotkniętych przemocą  (art. 2 Ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie).  

Przemoc duchowa – odwoływanie się do przekonań religijnych i wiary osoby w celu  wyrządzenia jej szkody. Może mieć negatywny wpływ na duchowość osoby poszkodowanej,  zwłaszcza gdy dopuszcza się jej osoba posiadająca duchowy autorytet i zaufanie w Kościele.  

Przemoc emocjonalna (dorośli) – powszechna forma przemocy mająca miejsce w bliskich  związkach. Przemoc emocjonalna jest definiowana jako molestowanie, które ma miejsce, gdy  dana osoba jest poddawana zachowaniom lub działaniom mającym na celu jej  kontrolowanie, z zamiarem wyrządzenia jej krzywdy emocjonalnej lub strachu, poprzez  manipulację, izolację lub zastraszanie.  

Uwikłanie – każda relacja, w której ktoś doświadcza strachu, lęku, poczucia winy, poczucia  krzywdy, frustracji, poniżenia, zniewolenia, zależności, dominacji, niemożności bycia sobą,  nieszczerości, braku autentyczności, przemocy emocjonalnej, fizycznej, seksualnej czy  ekonomicznej.  

Zaniedbanie (wobec osoby dorosłej) – niezapewnienie przez opiekuna środków niezbędnych  do życia osobie, którą się opiekuje.  

  1. Wsparcie  

Niebieska Linia – https://www.niebieskalinia.info/ 

Procedura „Niebieskiej Karty” – jest narzędziem, którego głównym celem jest zapewnienie  bezpieczeństwa osobie doznającej przemocy domowej, obejmuje też współpracę przedstawicieli różnych instytucji i podmiotów, które są zobowiązane do reagowania w  przypadku uzyskania informacji o wystąpieniu przemocy domowej.  

  1. Przestępstwa motywowane seksualnie  

Przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajności (art. 197-205 k.k.) – zgwałcenie  (art. 197), wykorzystanie seksualne osoby bezradnej lub niepoczytalnej (art. 198), seksualne  wykorzystanie zależności (art. 199), seksualne wykorzystanie dziecka (art. 200), uwodzenie  dziecka poniżej lat 15 z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego lub sieci  telekomunikacyjnej (art. 200a), propagowanie pedofilii (art. 200b), kazirodztwo (art. 201),  pornografia (art. 202), zmuszanie do prostytucji (art. 203), czerpanie zysku z cudzego  nierządu (art. 204).  

 

Rejestr Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym – rejestr obywateli polskich, którzy  dopuścili się przestępstwa z pobudek seksualnych. Składa się z Rejestru publicznego i  Rejestru z dostępem ograniczonym.  

Przestępstwo kanoniczne wykorzystywania seksualnego – kanoniczne przestępstwa  wykorzystywania seksualnego popełniane przez duchownych lub osoby konsekrowane. 

  1. Prewencja niedozwolonym zachowaniom 

Dane osobowe – wszelkie informacje dotyczące zidentyfikowanej lub możliwej do  zidentyfikowania żyjącej osoby fizycznej, a także poszczególne informacje, które w  połączeniu ze sobą mogą prowadzić do zidentyfikowania tożsamości danej osoby.  Przykładowe dane osobowe: imię i nazwisko, adres zamieszkania, adres e-mail z imieniem i  nazwiskiem, numer dowodu tożsamości, dane o lokalizacji, adres IP, dane przechowywane  przez szpital lub lekarza, które mogą jednoznacznie wskazywać tożsamość danej osoby.  

Kompetencje miękkie – umiejętności psychospołeczne, np. komunikatywność, asertywność.  

Konflikt interesów – sytuacja (postrzegana lub rzeczywista), w której powstaje konflikt  pomiędzy obowiązkami służbowymi danej osoby a jej prywatnymi interesami, który może  mieć wpływ na wykonywanie tych obowiązków. Taki konflikt zazwyczaj wiąże się z  przeciwstawnymi zasadami lub niezgodnymi życzeniami lub potrzebami i może wystąpić, gdy  osoba pełni wiele ról.  

Lojalność środowiskowa – silna lojalność wobec danego środowiska, grupy ludzi, wspólnoty,  instytucji, przełożonego itp., która może przyjmować formy pozytywne, np. dochowanie  tajemnicy, lub negatywne, np. niereagowanie bądź zaprzeczanie przemocy.  

Osoba odpowiedzialna za interwencję – zarządca placówki (proboszcz, administrator)  odpowiedzialny za podejmowanie interwencji w przypadku zaistnienia przemocy.  

Osoba odpowiedzialna za standardy ochrony dzieci – osoba wyznaczona przez  proboszcza(bądź sam proboszcz) sprawująca nadzór nad prawidłowym stosowaniem  niniejszych standardów.

Osoba zaufana – osoba wyznaczona przez proboszcza (bądź sam proboszcz) ciesząca się  zaufaniem i odpowiednio przygotowana, odpowiedzialna za przyjmowanie zgłoszeń o  zdarzeniach dotyczących przemocy.  

Wniosek o wgląd w sytuację rodziny – pismo, które może zostać złożone przez każdą osobę  fizyczną i prawną, która chce, aby sąd zbadał aktualną sytuację rodzinną. Wniosek nie  podlega żadnej opłacie sądowej, może być złożony w każdej chwili i w przypadku. 

  1. Formy przemocy wobec dziecka  

Przemoc wobec dzieci – wszelkie formy złego traktowania fizycznego i/lub emocjonalnego,  wykorzystywania seksualnego, zaniedbania lub nieodpowiedniego traktowania, wyzysku  komercyjnego lub innego, skutkującego rzeczywistą lub potencjalną szkodą dla zdrowia,  rozwoju lub godności dziecka w kontekście relacji odpowiedzialności, zaufania lub siły. Dzieli  się powszechnie na pięć podtypów: przemoc fizyczna, znęcanie się emocjonalne/psychiczne,  zaniedbanie, narażenie na przemoc w rodzinie, wykorzystywanie seksualne. W kontekście  Kościoła katolickiego ważne jest także uznanie przemocy duchowej za dodatkowy podtyp  przemocy.  

  • Przemoc fizyczna to przemoc, w wyniku której dziecko doznaje fizycznej krzywdy  lub jest nią potencjalnie zagrożone. Krzywda ta następuje w wyniku działania bądź  zaniechania ze strony rodzica lub innej osoby odpowiedzialnej za dziecko, lub  której dziecko ufa, bądź która ma nad nim władzę. Przemoc fizyczna wobec  dziecka może być czynnością powtarzalną lub jednorazową.  

  • Przemoc psychiczna i emocjonalna to przewlekła, niefizyczna, szkodliwa  interakcja wobec dziecka, obejmująca zarówno działania, jak i zaniechania.  Zaliczamy do niej m.in. niedostępność emocjonalną, zaniedbywanie emocjonalne,  relację z dzieckiem opartą na wrogości, obwinianiu, oczernianiu, odrzucaniu,  nieodpowiednie rozwojowo lub niekonsekwentne interakcje z dzieckiem,  niedostrzeganie lub nieuznawanie indywidualności dziecka i jego granic  psychicznych.  

  • Zaniedbywanie dziecka to chroniczne lub incydentalne niezaspokajanie jego  podstawowych potrzeb fizycznych/psychicznych i/lub nierespektowanie jego  podstawowych praw, powodujące zaburzenia jego zdrowia i/lub trudności w  rozwoju. Do zaniedbywania dochodzi w relacji dziecka z osobą, która jest  zobowiązana do opieki, wychowania, troski i ochrony dziecka.  

  • Narażenie na przemoc w rodzinie – forma psychicznego znęcania się nad  dzieckiem, w której dziecko jest obecne – słyszy lub widzi – gdy inny członek  rodziny doświadcza przemocy fizycznej, psychicznej lub seksualnej albo widzi  szkody wyrządzone osobom lub mieniu w wyniku agresywnego zachowania  członka rodziny.  

  • Wykorzystywanie seksualne dziecka – wykorzystanie seksualne dziecka to  włączanie dziecka w aktywność seksualną, której nie jest ono w stanie w pełni  zrozumieć i udzielić na nią świadomej zgody i/lub która jest niezgodna z normami  prawnymi lub obyczajowymi danego społeczeństwa. Z wykorzystaniem  seksualnym mamy do czynienia, gdy taka aktywność wystąpi między dzieckiem a dorosłym lub dzieckiem a innym dzieckiem, jeśli te osoby ze względu na wiek bądź  stopień rozwoju pozostają w relacji opieki, zależności, władzy. Celem takiej  aktywności jest zaspokojenie potrzeb innej osoby. Obejmuje zachowania z  kontaktem fizycznym (w tym penetracyjne) oraz bez kontaktu fizycznego,  (robienia zdjęć lub filmów wideo przedstawiających dzieci o charakterze  jednoznacznie seksualnym, zmuszania dzieci do oglądania czynności seksualnych  lub wzięcia w nich udziału lub zmuszania dzieci do uprawiania seksu lub  angażowania się w czynności seksualne z innymi dziećmi lub dorosłymi).  Obejmuje również wyzyskiwanie seksualne dzieci, czyli czerpanie zysku np. z  pornografii z udziałem dzieci lub prostytucji dziecięcej.  

Przemoc rówieśnicza (agresja rówieśnicza, bullying) – występuje, gdy dziecko doświadcza  różnych form przemocy ze strony rówieśników, bezpośrednio lub z użyciem technologii  komunikacyjnych. Ma miejsce wtedy, gdy działanie ma na celu wyrządzenie komuś  przykrości lub krzywdy (intencjonalność), ma charakter systematyczny (powtarzalność), a  ofiara jest słabsza od sprawcy bądź grupy sprawców. Obejmuje przemoc werbalną (np.  przezywanie, dogadywanie, ośmieszanie), relacyjną (np. wykluczenie z grupy, ignorowanie,  nastawianie innych przeciwko osobie), fizyczną (np. pobicie, kopanie, popychanie,  szarpanie), materialną (np. kradzież, niszczenie przedmiotów) oraz elektroniczną (złośliwy  SMS lub e-mail, wpis w mediach społecznościowych, umieszczanie w Internecie zdjęć lub  filmów ośmieszających ofiarę). 

Zasady zapewniające bezpieczne relacje między małoletnim a personelem parafii 

  1. Bezpieczne relacje między małoletnim a personelem parafii oparte są na  następujących zasadach ogólnych:  

1) Podstawą relacji między małoletnim a personelem parafii, zarówno osobistej,  wspólnotowej, jak i podejmowanej za pomocą środków nawiązywania kontaktu, jest troska o  prawdziwe dobro duchowe, psychiczne i fizyczne, a także respektowanie niezbywalnego  prawa do poszanowania godności i potrzeba zagwarantowania bezpieczeństwa; 

2) Personel parafii jest obdarzony zaufaniem i wsparciem przełożonych. Ochrona małoletnich  nie może polegać na prewencyjnej, motywowanej bojaźnią, rezygnacji ze znanych lub  nowych form duszpasterstwa i edukacji lub zaniechania podejmowania relacji z małoletnimi; 

3) Personel parafii może być zobowiązany do jednoczesnego podporządkowania się  niniejszym Standardom oraz standardom ochrony małoletnich obowiązującym w podmiocie,  w którym, lub wspólnie z którym prowadzi działalność. W sytuacji kolizji treści standardów,  personel parafii zobowiązany jest nadać pierwszeństwo stosowania Standardom  obowiązującym w Parafii świętego Rocha w Jasieńcu 

4) Wobec personelu parafii, przed dopuszczeniem do działalności na rzecz małoletnich,  Proboszcz wykonuje obowiązki, o których mowa w art. 21 ustawy o przeciwdziałaniu 

zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich, w szczególności  weryfikuje kandydatów do prowadzenia działalności na rzecz małoletnich w Rejestrze  Sprawców Przestępstw na tle Seksualnym oraz gromadzi dokumentację przedstawianą przez  ww. kandydatów; 

5) Dokumenty dotyczące zatrudnionych przez parafię pracowników do obsługi  duszpasterstwa oraz działalności z nim związanej (np. kościelny, organista itp.) znajdują się w  dokumentacji Parafii Rzymskokatolickiej świętego Rocha w Jasieńcu i są we właściwy  sposób przechowywane; 

6) Duszpasterstwo, zgodnie z przepisami obowiązującego prawa kanonicznego i  państwowego oraz wymogami kultury właściwej tradycji katolickiej, zabrania personelowi  parafii stosowania wszelkich form przemocy i naruszania godności oraz dóbr osobistych  małoletnich, a także podejmowania wszystkiego, co może prowadzić do takiego naruszenia,  a nawet do wywołania podejrzenia lub wrażenia tego typu; 

7) Dobro małoletniego w wymiarze duchowym jest chronione przez duszpasterstwo zakazem  kierowania życiem duchowym drugiego człowieka niezgodnie z nauczaniem i tradycją  Kościoła Katolickiego; 

8) Personel parafii prowadząc działalność na rzecz małoletnich obowiązany jest informować  małoletnich i ich rodziców lub opiekunów prawnych o tym, kto jest organizatorem danej  działalności. Informacja powinna zawierać jednoznaczną identyfikację organizatora i  wskazanie, że jest nim Parafia świętego Rocha w Jasieńcu. W razie prowadzenia  działalności współorganizowanej z innymi podmiotami, personel parafii obowiązany jest przy  nawiązywaniu współpracy sprawdzać, czy dany podmiot posiada własne standardy ochrony  małoletnich i czy informacja o współorganizowaniu danej działalności zawarta jest w  materiałach informacyjnych przeznaczonych dla małoletnich oraz ich rodziców lub  opiekunów prawnych; 

9) Personel parafii jest zobowiązany ze szczególną uwagą, poszanowaniem i sprawiedliwością traktować własność materialną małoletnich, nie dopuszczając do jej  niszczenia, kradzieży, wyłudzania lub przeznaczania na inne niż założone cele; 

10) Personel parafii zarządzający dobrami kościelnymi ma obowiązek utrzymywania ich w  stanie, który zapewnia pełne bezpieczeństwo korzystających z nich małoletnim.  

  1. Zasady komunikacji z małoletnimi, ich rodzicami lub opiekunami małoletnich określa  się następująco:  

1) O ile umożliwia to sytuacja, personel parafii powinien nadawać pierwszeństwo relacjom  osobowym w stosunku do relacji podejmowanych za pomocą innych środków komunikacji,  np. elektronicznej; 

2) W prowadzeniu korespondencji z małoletnimi w jakiejkolwiek formie (rozumianej jako  nawiązywanie kontaktu innego niż osobisty) zalecana jest ostrożność i, o ile to możliwe,  korzystanie z kont i numerów służbowych. 

  1. Kontakt fizyczny (cielesny) pomiędzy personelem parafialnym, a małoletnim,  dozwolony jest wyłącznie wtedy, gdy:  

1) wymaga tego ochrona zdrowia lub życia małoletniego; 

2) jest związany ze zgodnym z liturgią Kościoła sprawowaniem świętych obrzędów oraz  przyjętymi społecznie i przez prawo Kościoła godziwymi moralnie obyczajami lub  powszechnie akceptowalnymi społecznie zasadami.  

Zachowania niedozwolone wobec małoletnich 

  1. Personelowi parafii zakazuje się kierować życiem małoletniego w wymiarze  duchowym niezgodnie z nauczaniem i tradycją Kościoła Katolickiego.  

  2. Personelowi parafii zabrania się wobec małoletnich stosowania przemocy psychicznej  i emocjonalnej w postaci m. in.:  

1) psychomanipulacji;  

2) naruszania dobrego imienia;  

3) pomawiania;  

4) składania fałszywych oskarżeń;  

5) stalkingu (uporczywego nękania innej osoby w rozumieniu art. 190a § 1 k.k.);  6) gorszenia złym przykładem;  

7) uzależniania emocjonalnego;  

8) szantażowania;  

9) grożenia;  

10) powoływania się na wpływy, z zastrzeżeniem, że nie dotyczy to odwoływania do się do  autorytetu dydaktycznego, wychowawczego lub moralnego innych osób wchodzących w  skład personelu Archidiecezji Warszawskiej;  

11) wymuszania decyzji;  

12) intryg;  

13) uwodzenia;  

14) izolowania od innych;  

15) złego traktowania ze względu na narodowość, rasę, płeć, wygląd, wykształcenie, poglądy  polityczne, niepełnosprawność, szczególne potrzeby edukacyjne lub przymioty osobowości;  

16) tworzenia środowisk o charakterze sekty; 

17) faworyzowania i bezzasadnego obdarowywania upominkami lub środkami materialnymi  oraz przyjmowania ich;  

18) nieuzasadnionych żądań finansowych;  

19) namawiania do łamania prawa państwowego lub kanonicznego;  

20) nieproporcjonalnego do winy oraz nieprzewidzianego w statutach karania i naznaczania  pozasakramentalnych pokut;  

21) poniżania;  

22) wyśmiewania;  

23) nieuzasadnionej krytyki;  

24) upokarzania;  

25) udzielania pomocy nieadekwatnej do potrzeb bliźniego;  

26) stawiania wymagań ponad możliwości oraz kompetencje;  

27) braku lub złej organizacji wspólnej pracy;  

28) niewypełniania ważnie zawartych umów;  

29) łamania przewidzianej w prawie tajemnicy duszpasterskiej;  

30) niezgodnego z wewnętrznymi statutami wykluczania z życia wspólnot; 
31) nieuzasadnionego zobowiązywania do zachowania tajemnicy;  

32) umniejszania autorytetu przełożonych i opiekunów;  

33) nierespektowania czasu wolnego i odpoczynku;  

34) podejmowania kontaktu poza godzinami uznanymi za właściwe;  

35) przyjmowania niedostosowanego do sytuacji, wyzywającego wyglądu zewnętrznego lub  podejmowania prowokacyjnych zachowań;  

36) publicznego komentowania wyglądu zewnętrznego innych;  

37) rozmów oraz podtekstów i żartów o charakterze seksualnym;  

38) prezentowania i propagowania zachowań oraz postaw niezgodnych z katolicką wizją  osoby;  

39) używania wulgaryzmów;  

40) podnoszenia głosu bez wystarczającej przyczyny;  

41) wyśmiewania rzeczy świętych;  

42) prezentowania i przesyłania materiałów zawierających treści erotyczne; pornografię,  sceny przemocy lub zachowań aspołecznych; 

43) podglądania, podsłuchiwania i niezgodnego z prawem wykorzystywania nagrań;  

44) podszywania się pod innych, w tym kradzieży tożsamości w rozumieniu art. 190a § 2  k.k.);  

45) naruszania zasad przetwarzania danych osobowych małoletnich;  

46) ukrywania stanu duchownego w złym zamiarze;  

47) używania danych kontaktowych osób bez zachowania kościelnych i powszechnie  obowiązujących przepisów o ochronie danych osobowych;  

48) łamania tajemnicy korespondencji i tajemnicy urzędowej.  

  1. Personelowi parafii zabrania się wobec małoletnich stosowania przemocy fizycznej i  niedozwolonych form kontaktu fizycznego, m.in.:  

1) przekraczania granic intymności fizycznej w postaci podejmowania jakiejkolwiek formy  kontaktu cielesnego, o ile nie wymaga tego zdrowie i życie osoby małoletniej, lub o ile nie  jest związane ze zgodnym z liturgią Kościoła sprawowaniem świętych obrzędów oraz  przyjętymi społecznie i przez prawo Kościoła godziwymi moralnie obyczajami;  

2) stosowania jakiejkolwiek przemocy, kar cielesnych i wrogich gestów; 3) niezgodnego z obowiązującym prawem utrwalania wizerunku osób; 

4) umożliwiania oraz zachęcania i dawania przykładu zachowań mających negatywny wpływ  na zdrowie lub życie, w tym palenia tytoniu, nadużywania alkoholu i używania środków  psychoaktywnych, diet, terapii lub leków niezgodnie lub bez zalecenia lekarza oraz braku  dbałości o higienę osobistą. 

  1. Personelowi parafii zabrania się wobec małoletnich ponadto:  

1) sprawowania sakramentów świętych oraz praktykowania innych rodzajów pobożności i  modlitwy poza miejscem i formą przewidzianą do tego w przepisach kościelnych bez zgody  właściwego przełożonego;  

2) zwielokrotniania i przedłużania spotkań z małoletnimi oraz organizowania ich poza  przyjętym wcześniej harmonogramem zawierającym informacje o czasie i miejscu spotkania  bez uzasadnionej potrzeby duszpasterskiej;  

3) podejmowania opieki nad małoletnimi bez posiadania wymaganych do tego kompetencji i  umiejętności, bez dopełnienia wymagań, o których mowa w art. 21 ustawy o  przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich, a  także pozostając pod wpływem alkoholu lub środków odurzających;  

4) wyciągania wobec małoletnich sprawiających trudności wychowawcze konsekwencji  dyscyplinarnych nieproporcjonalnych do przewinień i nie wynikających z ogólnie przyjętych  norm psychopedagogicznych; 

5) zapraszania i przyjmowania małoletnich w mieszkaniach duchownych, wyłączając  spotkania o charakterze rodzinnym, a także te, które są odbywane w obecności rodziców lub  opiekunów prawnych;  

6) odbywania wizyt sam na sam w miejscu zamieszkania i pobytu małoletniego, wyłączając  wizyty o charakterze rodzinnym, wizyty za wiedzą i zgodą rodziców lub opiekunów prawnych  oraz wynikające ze spełniania powierzonych zgodnie z prawem obowiązków  wychowawczych;  

7) przewożenia małoletnich własnym środkiem transportu poza sytuacją relacji rodzinnych,  potrzebą wykonywania zleconych obowiązków wychowawczych, posiadania pisemnej zgody  rodziców lub opiekunów prawnych lub poza okolicznościami wymagającymi ochrony życia  lub zdrowia małoletniego;  

8) uprawiania z małoletnim indywidualnych form sportu i rekreacji, jeśli nie jest to związane  z oficjalnie prowadzonym treningiem sportowym lub nie występuje za pisemną zgodą  rodziców bądź opiekunów prawnych;  

9) zobowiązywania małoletnich do zachowania tajemnicy poza wypadkiem tajemnicy  spowiedzi lub innym przewidzianym w prawie;  

10) prowadzenia rozmów na tematy związane z dojrzewaniem i płciowością lub  doświadczeniami w tej dziedzinie, wykraczających poza przewidziane dla danego wieku  zatwierdzone programy edukacyjne, wychowawcze i formacyjne, a także poza potrzebą  wynikającą z warunków sprawowania sakramentu pokuty z zachowaniem właściwych norm;  

11) dzielenia się z małoletnim wiedzą o własnych doświadczeniach w dziedzinie seksualności,  a także zachowań aspołecznych i stanowiących wykroczenia przeciw prawu kanonicznemu i  państwowemu;  

12) namawiania osób małoletnich do podjęcia wobec innych osób czynności zabronionych  niniejszymi Standardami;  

13) uniemożliwiania rodzicom i opiekunom prawnym wglądu w treści oraz formy pracy  duszpasterskiej i wychowawczej z małoletnimi.  

  1. Personelowi parafialnemu zabrania się w korespondencji z małoletnim:  

1) uzyskiwania indywidualnych adresów i numerów telefonu małoletnich bez zgody ich  rodziców bądź opiekunów prawnych;  

2) namawiania małoletniego do ukrywania bądź kasowania zawartości korespondencji;  

3) udostępniania małoletnim bez ważnej przyczyny osobistych środków komunikacji, takich  jak połączenia internetowe, telefony i urządzenia mobilne, itp.; 

4) podejmowania bez uzasadnionej przyczyny zbyt częstych kontaktów korespondencyjnych  z małoletnimi;  

5) podejmowania tematów związanych z dziedzinami pozostającymi w sprzeczności z nauką  kościoła katolickiego, niedostosowanymi do wieku i dojrzałości małoletnich; 

6) podejmowania kontaktów z małoletnimi w godzinach późnowieczornych i  wczesnorannych, poza wypadkiem zagrożenia zdrowia lub życia bądź posiadania zgody  rodziców lub opiekunów prawnych. 

  1. Stawianie małoletnim przez personel parafialny wymagań zgodnych co do treści i  formy z powszechnie obowiązującymi przepisami prawa, metodami pedagogicznymi  oraz nauką Kościoła Katolickiego, a także przedstawianie możliwych konsekwencji  braku zastosowania się do postawionych wymagań, nie stanowi zachowania  niedozwolonego. 

  2. Wykonywanie przez personel parafii zgodnych z powszechnie obowiązującymi  przepisami prawa obowiązków związanych z opieką nad małoletnimi, nie stanowi  zachowania niedozwolonego. 

Wymogi dotyczące bezpiecznych relacji między małoletnimi 

  1. Personel parafii winien tak organizować działalność na rzecz małoletnich, aby  minimalizować wszelkie ryzyka zaistnienia sytuacji, mogących zagrozić  bezpieczeństwu małoletniego, w szczególności:  

1) Personelowi parafii nie wolno pozostawiać małoletniego powierzonego opiece bez  nadzoru;  

2) Personelowi parafii nie wolno tolerować lub pozostawać bez reakcji wobec  niedozwolonych lub niewłaściwych zachowań małoletniego wobec innych małoletnich;  

3) Personel parafii winien zachowywać szczególną troskę wobec potrzeb małoletnich z  niepełnosprawnością lub szczególnymi potrzebami edukacyjnymi.  

  1. Małoletni, uczestnicząc w działalności prowadzonej przez parafię na jego rzecz,  powinien:  

1) bezwzględnie przestrzegać poleceń personelu parafialnego, o ile są one zgodne z prawem;  2) przestrzegać warunków stawianych przez parafię, związanych z jego działalnością;  

3) zachowywać kulturę osobistą i przestrzegać zasad współżycia społecznego w relacjach z  personelem parafialnym oraz innymi małoletnimi. 

Zasady chroniące dotyczące wszystkich, również dorosłych 

  1. Sakrament pokuty i pojednania, a także spotkania związane z towarzyszeniem  duchowym odbywają się w miejscach do tego wyznaczonych (konfesjonał lub miejsce  osobne, ale widoczne). Jeśli nie można zachować tej zasady (np. w czasie wakacji, pielgrzymki czy przy spowiedzi osoby chorej czy z niepełnosprawnością), dbamy o to,  by spowiednik i penitent byli dostępni (drzwi pomieszczenia nie mogą być zamknięte  na klucz) lub widoczni dla innych osób (np. przeszklenia w drzwiach, uchylone drzwi  do pomieszczenia). Niedopuszczalne jest spowiadanie lub tzw. rozmowy duchowe w  pokojach prywatnych.  

  1. Jeśli to możliwe odwiedziny chorych (dotyczy księży oraz szafarzy i wolontariuszy)  odbywają się w obecności osoby trzeciej (kogoś z rodziny, z sąsiedztwa, osoby  posługującej w parafii).  

Zasady korzystania z urządzeń elektronicznych z dostępem do sieci Internet oraz  procedury ochrony dzieci przed treściami szkodliwymi i zagrożeniami w sieci  Internet oraz utrwalonymi w innej formie 

  1. Parafia świętego Rocha w Jasieńcu na swoim terenie posiada urządzenia  elektroniczne z dostępem do sieci Internet, jednakże nie są one udostępniane  osobom małoletnim i służą wyłącznie potrzebom personelu parafii.  

  2. Osoby małoletnie nie mają możliwości łączenia się z parafialną siecią Wi-Fi przy  wykorzystaniu prywatnych urządzeń elektronicznych. Hasła do bezprzewodowej sieci  komputerowej Parafii nie są ogólnodostępne i stanowią wyłączną domenę Parafii. 

  3. Małoletnim zabrania się korzystania z urządzeń elektronicznych podczas odbywania  obrzędów liturgicznych poza wyjątkowymi, nagłymi przypadkami (np. konieczność  wezwania pogotowia bądź konieczność kontaktu z rodzicami/opiekunem prawnym)  biorąc przy tym pod uwagę potrzebę ciągłości obrzędu, nie przeszkadzając  jednocześnie innym parafianom. 

  4. Na wszystkich komputerach z dostępem do Internetu na terenie parafii jest  zainstalowane oraz systematycznie aktualizowane oprogramowanie antywirusowe,  antyspamowe i firewall. Sieć jest monitorowana w taki sposób, aby możliwe było  zidentyfikowanie sprawców ewentualnych nadużyć. 

  5. Do potencjalnych zagrożeń użytkowania sieci Internet należy zaliczyć:  • dostęp do treści niezgodnych z celami wychowania i edukacji (narkotyki, przemoc,  pornografia, hazard),  

  • działalność innych użytkowników zagrażająca dobru dziecka,  

  • oprogramowanie umożliwiające śledzenie i pozyskanie danych osobowych  użytkowników parafialnej sieci.  

  1. Rozwiązania organizacyjne na poziomie parafii bazują na aktualnych standardach  bezpieczeństwa.  

Procedury postępowania w sytuacji krzywdy (jakiejkolwiek przemocy), czy  niewłaściwego zachowania

  1. W przypadkach przemocy fizycznej bądź seksualnej, gdy sprawcą jest osoba dorosła  lub dziecko, należy zgłosić ten fakt zgodnie z prawem do organów ścigania lub/oraz  do delegata właściwej instytucji kościelnej.  

  2. Gdy sprawa dotyczy niewłaściwego zachowania osób świeckich zatrudnionych w  parafii bądź wolontariuszy, sprawę należy zbadać i podjąć adekwatne kroki w  zależności od tego, czego dotyczyło to zachowanie. Każdorazowo należy podjąć z tą  osobą rozmowę i jeśli zajdzie taka potrzeba, to okresowo lub stale wycofać ją z pracy  duszpasterskiej.  

  3. Jeśli niewłaściwe zachowanie dotyczy dziecka, należy o tym zawiadomić jego  rodziców i wraz z nimi podjąć odpowiednie działania.  

  4. Jeśli sprawa dotyczy niewłaściwych zachowań dzieci wobec siebie nawzajem, należy  niezwłocznie zawiadomić rodziców dzieci i wraz z nimi podjąć odpowiednie działania. 

  5. Osoba odpowiedzialna za przyjmowanie zgłoszeń współpracuje z proboszczem i/lub delegatem parafialnym.  

  6. Każda informacja o niewłaściwym zachowaniu powinna być traktowana poważnie,  gdyż jest działaniem prewencyjnym.  

  7. Jeśli jakakolwiek osoba dorosła, także zaangażowana w pracę duszpasterską w  parafii, dowie się od dziecka, że doświadcza ono przemocy, automatycznie ma  obowiązek zastosowania się do art. 304 k.p.k. stanowiącego, że każdy, kto dowie się  o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu, ma społeczny obowiązek zawiadomić  o tym prokuraturę lub policję. 

  8. Wszelka działalność dotycząca ochrony oraz interwencji i pomocy jest  dokumentowana. Wpisy dokonują osoby bezpośrednio zaangażowane w daną  aktywność (zazwyczaj osoba zaufana oraz/lub osoba odpowiedzialna za interwencję),  ale za bezpieczne przechowywanie dokumentów odpowiedzialny jest proboszcz.  Rejestr prowadzi się zgodnie z zasadami ochrony danych wrażliwych. Dokumentacją taką posługujemy się w działaniach interwencyjnych (np. przy zgłoszeniu do  prokuratury). Parafia ma obowiązek przechowywania ww. dokumentacji pod  wskazanym adresem, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa państwowego i  kanonicznego. 

  • 10 

Pomoc udzielana osobom skrzywdzonym 

  1. Każda osoba, która mówi o doświadczanej przez siebie krzywdzie, winna zostać  przyjęta z szacunkiem i uważnie wysłuchana.  

  2. Osoba skrzywdzona powinna otrzymać informację o możliwych formach pomocy, z  której może skorzystać na terenie parafii lub poza nią.  

  3. W sytuacji, gdy osoba wskazana jako sprawca jest kapłanem lub inną osobą  zaangażowaną w parafii, należy jak najszybciej zapewnić bezpieczeństwo osobie  skrzywdzonej (np. przez niedopuszczanie do niej osoby wskazanej lub podejrzanej o  krzywdę). Następnie należy jej udzielić pomocy, jakiej potrzebuje. Osoby  poszkodowane nie powinny być obarczane kosztami udzielanej im pomocy. 

  4. Troska duszpasterska wobec osoby skrzywdzonej i jej bliskich polega przede  wszystkim na życzliwym wysłuchaniu i pomocy w odbudowaniu jej więzi z Bogiem i  zaufania do Kościoła.  

  5. Jeśli osoba skrzywdzona należała do jakiejś grupy parafialnej, również inni uczestnicy  tej grupy powinni otrzymać pomoc duszpasterską i ewentualnie psychologiczną. 

  6. Jeśli osobą skrzywdzoną jest dziecko, pomoc w miarę potrzeby powinna otrzymać  również jego rodzina.  

  7. Parafianie powinni być we właściwy sposób poinformowani o tym, co się wydarzyło  oraz otrzymać stosowną pomoc. Należy przy tym zachować zasadę ochrony dobrego  imienia osoby skrzywdzonej.  

  8. Jeśli zgłoszenie dotyczy innej krzywdy czy niewłaściwego zachowania, osoba  zgłaszająca powinna zostać poinformowana o podjętych w sprawie krokach.

  9. Wszelkie działania i uzyskane informacje objęte są zasadą poufności, ale osoby  skrzywdzonej nie wolno zobowiązywać do zachowania tajemnicy. 

  • 11 

Pomoc udzielana sprawcy 

  1. W sytuacji, gdy oskarżonym (sprawcą) jest dziecko, należy współpracować z jego  rodzicami lub opiekunami prawnymi w takim zakresie, w jakim jest to możliwe i  potrzebne. Ich również dobrze jest otoczyć opieką duszpasterską.  

  2. W sytuacji, gdy osobą podejrzaną jest kapłan lub osoba konsekrowana, należy  zastosować się do wskazań uzyskanych od biskupa lub przełożonych. 

  3. Gdy osobą podejrzaną jest świecki pracownik lub wolontariusz parafialny, należy  odsunąć taką osobę od podejmowanej pracy na czas wyjaśnienia sprawy lub do czasu  decyzji prokuratury oraz objąć ją opieką duszpasterską.  

  4. W procesie wyjaśniania sprawy oraz w podawaniu informacji należy również zadbać o  zachowanie ochrony dobrego imienia domniemanego sprawcy.  

  5. Działając na podstawie art. 5 § 1 kodeksu postępowania karnego oskarżonego uważa  się za niewinnego, dopóki wina jego nie zostanie udowodniona. W przypadku  zaistnienia fałszywego oskarżenia, jeśli zarzuty nie zostaną potwierdzone, a  oskarżenie znane było osobom postronnym, należy przekazać im informację o  niewinności oskarżonego w formie komunikatu biskupa miejsca lub delegata. 

  • 12 

Odpowiedzialność personelu parafii za naruszenie Standardów 

  1. Osoby wchodzące w skład parafii, pełniące posługę kapłańską na podstawie  przepisów prawa kanonicznego, za naruszenie obowiązków wynikających z  niniejszych Standardów podlegają odpowiedzialności i sankcjom przewidzianym w  Kodeksie Prawa Kanonicznego.

  2. Personel parafialny zatrudniony na podstawie umów o pracę, za naruszenie  obowiązków wynikających z niniejszych Standardów ponosi odpowiedzialność  porządkową na podstawie art. 108 Kodeksu pracy.  

  3. Personel parafialny zatrudniony na podstawie umów cywilnoprawnych oraz umów na  zasadzie wolontariatu za naruszenie obowiązków wynikających z niniejszych  Standardów, ponosi odpowiedzialność wynikającą z treści zawartych umów. Osoby  odpowiedzialne za zawieranie umów cywilnoprawnych oraz umów na zasadzie  wolontariatu w imieniu organizatora, zobowiązane są do zamieszczania w nich  klauzul obejmujących:  

1) Zapoznanie się z niniejszymi Standardami oraz złożenie oświadczenia o bezwzględnym  obowiązku ich stosowania;  

2) Odpowiedzialność za naruszenie niniejszych Standardów;  

3) Możliwość natychmiastowego rozwiązania danej umowy z powodu naruszenia niniejszych  Standardów.  

  1. Niezależnie od odpowiedzialności określonej w ust. 1-3, jeżeli naruszenie  obowiązków wynikających z niniejszych Standardów stanowi jednocześnie naruszenie  powszechnie obowiązujących przepisów prawa lub prawa kanonicznego,  duszpasterstwo ma obowiązek współpracować z właściwymi organami państwowymi  i kościelnymi celem pociągnięcia osoby dopuszczającej się czynu zabronionego do  odpowiedzialności. 

  • 13 

Odpowiedzialność małoletniego za naruszenie Standardów 

  1. Parafia może, wobec małoletniego, który naruszył obowiązki wynikające z niniejszych  Standardów, zaprzestać prowadzenia działalności na jego rzecz. W takiej sytuacji  personel parafii wzywa rodzica lub opiekuna prawnego małoletniego i informuje go o  przyczynie podjęcia takiego działania. W zależności od charakteru konkretnej  działalności prowadzonej na rzecz małoletniego przez duszpasterstwo, personel  parafii niezależnie od powyższego zobowiązany jest dopełnić również innych  obowiązków, wynikających z regulaminów lub umów dotyczących danej działalności.  

  2. Jeżeli naruszenie przez małoletniego obowiązków wynikających z niniejszych  Standardów stanowi jednocześnie naruszenie powszechnie obowiązujących  przepisów prawa, parafia zobowiązana jest współpracować z właściwymi organami  państwowymi i kościelnymi, celem pociągnięcia osoby naruszającej te przepisy do  odpowiedzialności.

  • 14 

Zasady i sposób udostępniania Standardów rodzicom lub opiekunom oraz  małoletnim, a także personelowi parafii  

  1. Niniejsze Standardy udostępnianie są przez parafię w wersji pełnej na stronie  internetowej parafii świętego Rocha w Jasieńcu, https://parafia-jasieniec.pl/

  2. Parafia świętego Rocha w Jasieńcu przed przystąpieniem do wykonywania  określonej działalności powiązanej z udziałem dzieci może zobowiązać rodziców, a  także w miarę możliwości dzieci do zapoznania się z niniejszymi Standardami.  

  3. Parafia stosując Standardy i udostępniając ich treść dąży do zapewnienia dostępności  informacyjno-komunikacyjnej osobom ze szczególnymi potrzebami. 

  • 15 

Osoby odpowiedzialne za przyjmowanie zgłoszeń o zdarzeniach krzywdzenia dzieci 

  1. Osoba zaufana –Ks. Roman Borkowski tel. 691 660 968

  2. 2. Proboszcz – Ks. Roman Borkowski

  3. Osoba odpowiedzialna za przyjmowanie zgłoszeń o zdarzeniach krzywdzenia dzieci –
    Ks. Roman Borkowski

  4. Wykaz telefonów, adresów i instytucji świadczących wsparcie ofiarom przemocy: 

  • Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Jasieńcu – ul. Waracka 42, 05-604  Jasieniec,
    tel. 798 163 452 

  • Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie – ul. POW 4a, 05-600 Grójec, tel. 48 664 28 30  

  • Ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy w rodzinie – „Niebieska Linia” tel. 800-12-00-02,  adres e-mail niebieskalinia@niebieskalinia.info 

  • Ogólnokrajowa Linia Pomocy Pokrzywdzonym tel. +48 222 309 900 – przez całą dobę  można anonimowo uzyskać informacje o możliwości uzyskania pomocy, szybką poradę  psychologiczną i prawną, a także umówić się na spotkanie ze specjalistami w dowolnym  miejscu na terenie Polski. Możliwe są konsultacje w językach obcych oraz w języku  migowym.  

  • Bezpłatne porady prawne dla ofiar wykorzystania seksualnego w Kościele
    – e-mail:  konsultacjekanoniczne@fsj.org.pl
    Fundacja świętego Józefa Konferencji Episkopatu Polski https://fsj.org.pl/

Adwent Matki Bożej

Od Zwiastowania zaczął się dla Maryi szczególnie święty okres Adwentu. Było to wypełnienie i uwieńczenie wielkiego Adwentu ludzkości, rozpoczętego pierwszą obietnicą w raju. Już to, co o Wcieleniu objawione zostało Elżbiecie czy Józefowi, pozwala nam choć pobieżnie przyjrzeć się postawie Matki Bożej w czasie Adwentu. Ku zbudowaniu naszemu starajmy się wniknąć nieco głębiej w Adwent Maryi.

 

Życie Maryi od chwili gdy w łonie Jej Słowo Przedwieczne stało się Ciałem, jeszcze bardziej niż dotychczas zjednoczyło się z Bogiem. Jak życie Jej ciała jako Matki było równocześnie życiem Jej Boskiego Dzieciątka, tak i życie Jej duszy płynęło odtąd w ścisłym zjednoczeniu z życiem Syna. Wszystkie Jej siły duchowe koncentrowały się w tej wielkiej Tajemnicy, która żyła w Jej łonie.


Myśli Jej były ustawicznie zajęte Dzieciątkiem. Św. Łukasz opowiada, że Maryja później „zachowywała, rozważając w sercu swoim" (Łk 2, 19 i 51) wszystkie zewnętrzne wydarzenia towarzyszące Narodzeniu i Ofiarowaniu w świątyni. O ileż bardziej przedmiotem Jej rozważań była sama wielka tajemnica, którą Jej Anioł oznajmił. Jej wzrok duchowy, czysty i rozjaśniony Bożym światłem, coraz głębiej wnikał w istotę tej tajemnicy. Maryja uczyła się poznawać drogi Boże, a także drogi ludzi, prowadzące do Boga i drogi błędne, wiodące przez manowce.

Już hymn Magnificat ukazał czym żyła dusza Maryi. Im bardziej odsłaniała się przed Jej oczyma tajemnica Wcielenia, tym głębiej pojmowała powołanie i sposób myślenia Dzieciątka, które żyło w Jej łonie. Tym głębiej też pojmowała swoje macierzyńskie powołanie. Jej posługiwanie Elżbiecie i Janowi świadczy, jak wiele sobie przyswoiła z ducha Tego, który powie kiedyś: „Syn Człowieczy nie przyszedł aby Mu służono, ale aby służyć” (Mt 20, 28).


Im głębiej wnikała Maryja w głębiny Bożej mądrości i miłosierdzia, tym więcej rozpalała się w Jej duszy miłość do Tego, którego miała nazywać swoim Bogiem i swoim Synem. A także Jej miłość do ludzi, których On przyszedł odkupić, których w sposób duchowy także nosiła w swym łonie. Wciąż na nowo, z coraz większą pokorą i wielkodusznością powtarzała w głębi serca: „Otom ja służebnica Pańska" (Łk 1,38). Zasadniczą postawą Jej duszy stawała się coraz bardziej gotowość do służby i do ofiary. W coraz doskonalszy sposób dusza Matki przybierała rysy Bożego Dzieciątka, Ono zaś coraz bardziej stawało się podobne do niej ciałem. Zobaczymy później, jak wiernie będzie Maryja towarzyszyła swemu Boskiemu Synowi od Betlejem aż do Golgoty, na drodze ubóstwa, pokory, poddania się woli Bożej, rozmodlonej i ofiarnej miłości. Taki był owoc, który dojrzewał w czasie Jej dziewięciomiesięcznego Adwentu.


Duszę Maryi w ciągu tych miesięcy przepełniała cicha, święta radość, która wytrysnęła w Magnificat. Trwa ona nadal w adwentowej radości Kościoła i tak jak w życiu Maryi towarzyszy adwentowej tęsknocie. Każda matka oczekuje swego dzieciątka pełna cichej radości macierzyńskiej. Z tym głębszym błogim utęsknieniem oczekiwała Maryja chwili, gdy ujrzy twarzyczkę swego Dzieciątka. Było to bowiem oblicze Tego, który był jasnością chwały i odbiciem istoty Boga, przedmiotem upodobania Ojca Niebieskiego jeszcze przed początkiem wieków. Oblicze, w którym „okazała się dobroć i łaskawość Boga, Zbawiciela naszego” (Tyt, 3, 4). Oblicze, którego wyglądała ludzkość od tysięcy lat, które Maryja miała ujrzeć pierwsza, jako oblicze swego Syna. Jakże głębokie, jak bogate i podniosłe było wewnętrzne życie Matki Bożej podczas Jej dziewięciomiesięcznego Adwentu.


Maryja jest dla nas wspaniałym przykładem postawy adwentowej. I nasze życie jest świętym Adwentem: zjednoczeniem ze Zbawicielem przez łaskę i oczekiwaniem Jego chwały. I nasze życie powinno się odznaczać głębokim skupieniem i wiernym wypełnianiem powołania. Zbawiciel ma być ogniskiem skupiającym wszystkie nasze myśli i całe nasze życie. Mamy wiernie wypełniać zewnętrzne zadania wskazane nam przez posłuszeństwo, w takim samym duchu jak On, według Jego zasad. Jego miłość ma nas ożywiać i być pobudką naszych prac.

Kim jesteś, o Niepokalane Poczęcie?


Nie Bogiem, bo Ten zaczęcia nie ma, ani aniołem stworzonym bezpośrednio z niczego; nie Adamem ulepionym z mułu ziemi, nie Ewą wziętą z Adama, ani też wcielonym Słowem, które od wieków już istniało i raczej poczęte niż poczęciem jest. Dzieci Ewy przed poczęciem nie istniały, więc bardziej poczęciem nazywać się mogą, lecz i od nich wszystkich Ty się różnisz, bo są to poczęcia pokalane grzechem pierworodnym, a Tyś jedna jedyna Poczęcie Niepokalane.


Cokolwiek poza Bogiem, ponieważ od Boga jest i to całkowicie pod każdym względem od Boga, nosi na sobie i w sobie podobieństwo Stwórcy, i nie ma nic w stworzeniu, co by tego podobieństwa nie miało, gdyż wszystko jest skutkiem tej pierwszej przyczyny.


Prawda, że słowa, oznaczające rzeczy stworzone, mówią nam o doskonałości Bożej tylko w sposób niedoskonały, skończony, analogiczny. Są mniej lub więcej dalekim echem, jak różnorodne stworzenia, które one oznaczają, Boskich przymiotów.

A poczęcie czy stanowi wyjątek? To niemożliwe, bo nie ma tu żadnych wyjątków.


Ojciec rodzi Syna, a Duch od Ojca i Syna pochodzi. W tych kilku słowach mieści się tajemnica życia Trójcy Przenajświętszej i wszystkich doskonałości w stworzeniach, które nie są niczym innym jak echem różnorodnym, hymnem pochwalnym w różnobarwnych tonach tej pierwszej najpiękniejszej tajemnicy.


Słowa wzięte ze słownika stworzeń niech nam posłużą, bo innych nie mamy, choć zawsze pamiętać musimy, że to bardzo niedoskonałe słowa.


Kim Ojciec? Co stanowi Jego istotę? Rodzenie, że rodzi Syna, od wieków na wieki zawsze rodzi Syna.


Kim Syn? Rodzonym, że zawsze i od wieków rodzony przez Ojca.


A kim Duch? Owocem miłości Ojca i Syna. Owocem miłości stworzonej to poczęcie stworzone. Owocem zaś miłości i pierwowzoru tej miłości stworzonej to też nic innego jak tylko poczęcie. Duch więc to poczęcie niestworzone, przedwieczne, pierwowzór wszelkiego poczęcia życia we wszechświecie.


Ojciec więc rodzi, Syn jest rodzony, duch jest poczynany i to jest Ich istotą, którą się różnią nawzajem. Jednoczy zaś Ich ta sama natura. Boskie istnienie istotne.


Duch więc to poczęcie przenajświętsze, nieskończenie święte, niepokalane.


We wszechświecie spotykamy wszędzie akcję i reakcję równą tej akcji, lecz przeciwną, wyjście i powrót, oddalenie się i zbliżenie, podział i zjednoczenie. A podział jest zawsze dla zjednoczenia, które jest twórcze. Nic to innego jak obraz Trójcy Przenajświętszej w działalności stworzeń. Zjednoczenie to miłość, miłość twórcza. I nie inaczej postępuje działalność Boga na zewnątrz; Bóg stwarza wszechświat - to jakby oddzielenie. Stworzenia zaś prawem naturalnym danym im przez Boga doskonalą się, do tego Boga upodabniają, do Niego powracają, a stworzenia rozumne świadomie miłują i tą miłością coraz bardziej z Nim się jednoczą, do Niego powracają. Stworzeniem zaś całkowicie pełnym tej miłości, boskości - to Niepokalana bez wszelkiej zmazy grzechu, która w niczym nie odchyliła się od Bożej woli. W niewysłowiony sposób zjednoczona z Świętym Duchem jako Jego Oblubienica, ale w znaczeniu bez porównania doskonalszym, niż to słowo w stworzeniach wyrażać może.

Jakie jest to zjednoczenie? Jest ono nasamprzód wewnętrzne, zjednoczeniem Jej istoty z istotą Ducha Przenajświętszego. Duch Przenajświętszy w Niej mieszka, w Niej żyje i to od pierwszej chwili Jej istnienia, zawsze i na wieki.


Na czym polega to życie Jego w Niej? On sam w Niej jest miłością, to miłość Ojca i Syna, miłość, którą Bóg sam siebie miłuje, miłość całej Trójcy Przenajświętszej, miłość płodna, poczęcie. W podobieństwach stworzonych zjednoczenie miłości to zjednoczenie najściślejsze. Mówi Pismo św., że będą dwoje w jednym ciele i Pan Jezus podkreśla: "A tak już nie są dwoje, ale jedno ciało" [Mt 19,6]. W sposób bez porównania ściślejszy, bardziej wewnętrzny, istotniejszy, Duch Przenajświętszy żyje w duszy Niepokalanej, w Jej istocie i Ją zapładnia i to od pierwszej chwili istnienia przez całe Jej istnienie, czyli wiecznie. To Poczęcie Odwieczne Niepokalane, w łonie Jej duszy, Jej, Niepokalane Poczęcie, niepokalanie poczyna życie Boże. I panieńskie łono Jej ciała dla Niego zarezerwowane i w Nim poczyna w czasie - jak wszystko co materialne dzieje się w czasie - też życie Boże Boga-Człowieka.


I tak powrót do Boga, reakcja równa i przeciwna idzie drogą odwrotną niż stworzenie. Przy stworzeniu od Ojca przez Syna i Ducha, a tutaj przez Ducha staje się Syn Wcielony w Jej łonie i przez Niego wraca miłość do Ojca.

A Ona wpleciona w miłość Trójcy Przenajświętszej staje się od pierwszej chwili istnienia na zawsze, na wieki dopełnieniem Trójcy Przenajświętszej.


W zjednoczeniu Ducha Świętego z Nią, nie tylko miłość łączy te dwie Istoty, ale jedna z nich - to cała miłość Trójcy Przenajświętszej, a druga - to cała miłość stworzenia, i tak w tym zjednoczeniu łączy się niebo z ziemią, całe niebo z całą ziemią, cała Miłość Odwieczna z całą miłością stworzoną, to miłości szczyt.


I Niepokalana w Lourdes nie zowie się już Niepokalanie Poczętą, ale jak opowiada sama św. Bernadeta:


"Pani stała wówczas nad krzewem dzikiej róży w takiej samej pozie, w jakiej ukazuje się na Cudownym Medaliku. Na moje trzecie pytanie twarz Jej nabrała poważnego wyrazu a zarazem głębokiej pokory... Składając dłonie jak do modlitwy, uniosła je w górę na wysokość piersi... spojrzała w niebo... po czym powoli rozkładając ręce i pochylając się ku mnie, rzekła głosem, w którym wyczuwało się lekkie drżenie:


Qué soy ér'Immaculada Councepsiou! (Jam jest Niepokalane Poczęcie!)".


Jeżeli w stworzeniach oblubienica otrzymuje nazwę oblubieńca dlatego, że do niego należy, z nim się jednoczy, do niego upadabnia i staje się w zjednoczeniu z nim czynnikiem twórczym życia, o ile bardziej nazwa Ducha Przenajśw[iętszego]. Poczęcie Niepokalane jest nazwą Tej, w której On żyje miłością płodną w całym porządku nadprzyrodzonym.


 

W 1917 roku - gdy toczyła się pierwsza wojna światowa, kiedy w Portugalii sprawował rządy antykościelny reżim, a w Rosji zaczynała szaleć rewolucja - na obrzeżach miasteczka Fatima, Matka Boża ukazywała się trojgu wiejskim dzieciom nie umiejącym jeszcze czytać. Przekazała im orędzie dotyczące całego świata

Byli to Łucja dos Santos (10 lat), Hiacynta Marto (7 lat) i Franciszek Marto (9 lat). Łucja była cioteczną siostrą rodzeństwa Marto. Pochodzili z podfatimskiej wioski Aljustrel, której mieszkańcy trudnili się hodowlą owiec i uprawą winorośli.

 

 

Łucja Santos, Hiacynta i Franciszek Marto w 1917 roku

Wcześniej, zanim pastuszkom objawi się Matka Boża, przez ponad rok, od marca 1916 roku, przygotowuje ich na to Anioł. Na wzgórzu Loca do Cabeco dzieci odmawiają różaniec i zaczynają zabawę. Raptem, gdy słyszą silny podmuch wiatru widzą przed sobą młodzieńca. Przybysz mówi: Nie bójcie się, jestem Aniołem Pokoju, módlcie się razem ze mną”. Następnie uczy ich jak mają się modlić, słowami: “O mój Boże, wierzę w Ciebie, uwielbiam Cię, ufam Tobie i kocham Cię. Proszę, byś przebaczył tym, którzy nie wierzą, Ciebie nie uwielbiają, nie ufają Tobie i nie kochają Ciebie”. Nakazuje im modlić się w ten sposób, zapewniając, że serca Jezusa i Maryi słuchają uważnie ich słów i próśb.

 

 

Anioł w kolejnych miesiącach objawiał się im kilkakrotnie, zachęcając także do umartwień, które byłyby zadośćuczynieniem za grzechy ludzi. Wyjaśnia, że “w ten sposób ściągniecie pokój na waszą ojczyznę”. Wyjaśnia, że jest on Aniołem Stróżem Portugalii. Pewnego dnia udziela im Eucharystii, a dzieci, podczas ekstazy eucharystycznej – jak później wspomina s. Łucja – doświadczają realnej obecności Chrystusa pod postaciami chleba i wina.

 

 

Wreszcie, nadchodzi 13 maja 1917 r. dzień, który otwiera sześć spotkań dzieci z Maryją, zakończonych “cudem słońca” w dniu 13 października. Troje dzieci wypasając owce w Cova da Iria spotykają „Jasną Panią”. Otrzymują od Niej orędzie, którego w wielu fragmentach nie rozumieją, zachowując dla siebie. Siostra Łucja będzie je ujawniać stopniowo po latach, a o upublicznieniu najbardziej strzeżonej “Trzeciej tajemnicy fatimskiej” zadecyduje Jan Paweł II dopiero w 2000 roku.

 

 

“Jasna Pani”, gdyż dopiero na koniec objawień wyjawia swe imię (jestem Matką Bożą Różańcową), przekazuje pastuszkom niezwykle bogate w treści przesłanie i liczne polecenia. Poczynając od 13 maja w kolejnych miesiącach prosi je, aby codziennie odmawiały różaniec w intencji pokoju, aby przyjmowały cierpienia jako zadośćuczynienie za grzechy i nawrócenie grzeszników, ukazuje im swoje Niepokalane Serce, mówi, że Pan Jezus pragnie, by kult Jej Serca się szerzył, zapowiada wielki cud na zakończenie objawień.

 

 

Maryja przepowiada dzieciom, że będą musiały wiele wycierpieć lecz łaska Boża ich nie opuści. Z Matką Bożą rozmawia tylko najstarsza Łucja. Ona jedyna z trojga pastuszków widzi, słyszy i może mówić do Maryi. Hiacynta tylko widzi i słyszy, Franciszek zaś jedynie widzi. Podczas pierwszego z objawień 13 maja dzieci są same, w czerwcu towarzyszy im ok. 50 zaciekawionych wieśniaków, ich liczba stopniowo wrasta by w październiku osiągnąć nawet ok. 70 tys. przybyszów z całej Portugalii.

 

 

Tłumy w Fatimie obserwujące cud słońca na zakończenie objawień 13 października 1917 roku

 

 

Pierwsza tajemnica

Objawiając się w lipcu Matka Boża zleciła dzieciom przekazanie ludzkości swego głębokiego zatroskania spowodowanego bezbożnością i demoralizacją ludzi, dodając, że jeśli się oni nie nawrócą – nastąpi straszliwa kara. Świat się bowiem pogubił odchodząc od Boga i zasad moralnych. W ten sposób prosiła ludzkość o nawrócenie i pokutę, pragnąc zapobiec karom, jakie Bóg przygotował dla grzesznego świata.

 

 

Nie zawahała się przed pokazaniem piekła tym trojgu dzieciom, aby jeszcze dobitniej ostrzec ludzi przed jego realnym istnieniem. “Promień światła zdawał się jakby przenikać ziemię i zobaczyliśmy jakby może ognia – wspomina Łucja – a w tym ogniu zanurzeni byli diabli i dusze w ludzkich postaciach, podobne do przezroczystych, rozżarzonych węgli, które pływały w tym ogniu. Postacie te były wyrzucane z wielką siłą wysoko wewnątrz płomieni i spadały ze wszystkich stron jak iskry podczas wielkiego pożaru, lekkie jak puch, bez ciężaru, i równowagi, wśród przeraźliwych krzyków, wycia, i bólu rozpaczy wywołujących dreszcz zgrozy. Diabli odróżniali się od ludzi swą okropną i wstrętną postacią, podobną do wzbudzających strach nieznanych jakichś zwierząt, jednocześnie przezroczystych jak rozżarzone węgle”.

 

 

Maryja mówi dzieciom, ze pokazała im piekło, ale dlatego żeby ratować dusze grzeszników. Wyjaśnia, że “Bóg chce rozpowszechnić na świecie nabożeństwo do mego Niepokalanego Serca, a jeśli to się zrobi, to wielu przed piekłem zostanie uratowanych i nastanie pokój na świecie”.

 

 

 

 

Druga tajemnica

Druga część orędzia przekazana w trakcie objawień w kolejnych miesiącach – wzmacnia dotychczasowe warunki postawione ludzkości przez Matkę Bożą. Stawia ona ludzkość wobec wielkiej alternatywy: jeśli ludzie “nie przestaną obrażać Boga”, to On “ukarze świat za jego zbrodnie, przez wojny, głód i prześladowania Kościoła oraz Ojca Świętego”. Wtedy za następnego pontyfikatu (papieża o imieniu Pius XI) rozpocznie się druga wojna światowa, jeszcze straszniejsza od obecnie toczonej. Ponadto zapowiada prześladowania Kościoła i Ojca Świętego.

 

 

Matka Boża przekazała po raz kolejny dzieciom, że dla ratowania grzeszników przed piekłem należy wprowadzić nabożeństwo do Jej Niepokalanego Serca, a także ustanowić w Kościele nabożeństwo Pięciu kolejnych Pierwszych Sobót Miesiąca, wraz z Komunią św. wynagradzającą.

 

 

Maryja zapowiada także, że przybędzie, aby poprosić o poświęcenie Rosji Jej Niepokalanemu sercu. Dodaje, że “jeśli te życzenia zostaną spełnione, Rosja nawróci się i zapanuje pokój, jeżeli nie, bezbożna propaganda rozszerzy swe błędne nauki po świcie, wywołując wojny i prześladowanie Kościoła, dobrzy będą męczeni, a Ojciec Święty będzie musiał wiele wycierpieć. Różne narody zginą. Na koniec jednak moje Niepokalane Serce zatryumfuje. Ojciec Święty poświęci mi Rosję, która się nawróci, i przez pewien czas zapanuje pokój na świecie”. Warto dodać, że w lipcu 1917 roku nikt nie słyszał jeszcze o Piusie XI ani o bezbożnej dyktaturze w Rosji.

 

 

Objawienia fatimskie zakończyły się 13 października 1917 roku. Towarzyszył im do dziś nie wyjaśniony, “cud słońca” obserwowany przez 70-tysięczny tłum, który zebrał się aby towarzyszyć wizjonerom. O tym, że cud był realny, a nie wywołany zbiorową psychozą, świadczy fakt, że widzieli go wszyscy, ktokolwiek znajdował się w promieniu 40 km od Fatimy, nawet ludzie całkiem niewierzący.

 

 

Pielgrzymi podziwiający cud słońca w 1917 roku

 

 

Kolejne objawienia s. Łucji

W 1929 r., papież Pius XI został poinformowany przez Jose da Silva, biskupa diecezji Leiria w której znajdowała się Fatima, o kolejnych objawieniach Matki Bożej, w którym s. Łucja (znajdująca się wówczas w zgromadzeniu sióstr doroteuszek) otrzymała od Maryi ponowną prośbę, by Ojciec Święty dokonał konsekracji Rosji w łączności ze wszystkimi biskupami.

 

 

Te kolejne z prywatnych objawień s. Łucja doznawała poczynając od grudnia 1925 r., kiedy Maryja prosi ją by “przekazała wszystkim, że w godzinę śmierci obiecuję przyjść z pomocą z wszystkimi łaskami tym, którzy przez 5 miesięcy w pierwsze soboty odprawią spowiedź, przyjmą Komunię św., odmówią jeden różaniec i przez 15 minut rozmyślania nad 15 tajemnicami różańca towarzyszyć mi będą w intencji zadośćuczynienia”.

 

 

W 1929 roku po raz kolejny objawia się Łucji Matka Boża mówiąc, że “przyszła chwila, w którym Bóg prosi Ojca Świętego, aby wspólnie ze wszystkimi biskupami świata poświęcił Rosję memu Niepokalanemu Sercu, obiecując ją w ten sposób ocalić”. Z orędzia wynika po raz kolejny, że „jeżeli Rosja nawróci się, to nastanie pokój. Jeżeli nie, rozpowszechni ona swe błędy po świecie, wywołując wojny i prześladowania Kościoła Świętego. Ojciec Święty będzie cierpiał, wiele narodów zostanie zniszczonych”.

 

 

W 1930 roku w czasie objawień Matka Boża Mówi Łucji, że jeśli ludzie się nie nawrócą i nie będą żałować za grzechy, dojdzie do następnej wojny światowej, klęski głodu, wielu konfliktów zbrojnych i prześladowania chrześcijan, a ratunkiem jest zawierzenie się Niepokalanemu Sercu Maryi oraz praktykowanie nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca”.

 

 

Mimo, że 13 października 1930 biskup Leirii Jose Coreira da Siva uznaje autentyczność objawień, to jednak Pius XI nie spełnia żądania poświęcenia Rosji.

W kwietniu 1939 r. nowym papieżem został Pius XII. 2 grudnia 1940 r. s. Łucja napisała do niego list, upominając się o konieczność konsekracji Rosji. Prośbę tę papież spełnił, ale tylko częściowo w 1942 r., poświęcając narody świata Niepokalanemu Sercu Maryi. Określając wojnę toczoną między hitlerowskimi Niemcami i stalinowskim ZSRR jako “wojnę dwóch szatanów” nie odważył się jednak oddzielnie wspomnieć o Rosji, obawiając się, aby nie zostało to wykorzystane przez Niemców na rzecz ich propagandy.

 

 

W roku 1944 Pius XII ustanowił święto Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny, a dwa lata później przez swojego legata koronował figurę Matki Bożej Fatimskiej na Królową Świata. W 1949 r. wydał zgodę na rozpoczęcie prac koniecznych do otwarcia procesu beatyfikacyjnego fatimskich dzieci, Franciszka i Hiacynty.

 

 

Dziesięć lat po Poświęceniu Narodów Niepokalanemu Sercu Maryi, w roku 1952 Pius XII powtórzył akt, tym razem wymieniając „wszystkie narody w Rosji” — ale Łucja pozostała nieprzekonana co do wypełnienia w pełni woli Matki Bożej, bowiem nie dokonał tego w łączności ze wszystkimi biskupami Kościoła katolickiego.

 

 

Jan Paweł II początkowo nie interesował się specjalnie Fatimą. Zaczęła ona nurtować go po zamachu z 13 maja 1981 r. Poprosił o tekst objawień. Po opuszczeniu Polikliniki Gemelli, Jan Paweł II oświadczył: „Zrozumiałem, że jedyną drogą uniknięcia wojny, uratowania świata przed ateizmem, jest nawrócenie Rosji zgodnie z fatimskim orędziem”. To jego przekonanie potwierdziła s. Łucja w liście adresowanym doń z 12 maja 1982 r. Pisze w nim, że trzecia część tajemnicy odnosi się do słów Matki Bożej: „Jeżeli przyjmą moje żądania, Rosja nawróci się i zaznają pokoju; jeżeli nie, rozszerzy swoje błędne nauki po świecie, itd.”

 

 

Pomnik Jana Pawła II na terenie Sanktuarium w Fatimie

 

 

W rok po zamachu Jan Paweł II odbył pielgrzymkę do Fatimy, traktując ją jako wotum wdzięczności Matce Bożej za ocalenie życia. W kazaniu wyjaśnił, czemu Kościół przyjął orędzie Matki Bożej Różańcowej – jest tak dlatego, że zawiera prawdę i wezwanie, które są w swej zasadniczej treści prawdą i wezwaniem samej Ewangelii. „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” – to przecież pierwsze słowa, jakie Mesjasz skierował do ludzkości” – mówił.

 

 

Będąc w Fatimie zawierzył też świat i Rosję Niepokalanemu sercu Maryi. Siostra Łucja prosiła go jednak o ponowienie tego aktu, gdyż nie był on dokonany w łączności ze wszystkimi biskupami.

25 marca 1984 r. Jan Paweł II w duchowej jedności ze wszystkimi biskupami świata (uprzednio do tego wezwanymi) w Bazylice św. Piotra zawierzył ponownie świat i Rosję Maryi. Siostra Łucja osobiście potwierdziła, że taki uroczysty i powszechny akt odpowiadał temu, czego żądała Matka Boża. Jednocześnie dodała, że być może akt ten ustrzegł świat od wojny atomowej.

 

 

Trzecia tajemnica

Trzecią, ukrywaną na życzenie samej Matki Bożej część tajemnicy, siostra Łucja spisała po latach, na żądanie swojego ordynariusza, biskupa Jose da Silva 3 stycznia 1944 r. Powiadomiła biskupa, że tekst został zredagowany i jest do jego dyspozycji w zalakowanej kopercie, z adnotacją, że może ona zostać otwarta dopiero w 1960 r. Od 1957 r. koperta znajdowała się w Tajnym Archiwum Świętego Oficjum.

 

 

Hiacynta Marto i Łucja Santos

Otwarcia zalakowanej koperty dokonał Jan XXIII w sierpniu 1959 r., dziesięć miesięcy po wyborze na papieża. Otworzył ją w obecności kard. Alfredo Ottavianiego, prefekta Kongregacji Świętego Oficjum. Nie będąc pewny, czy obaj rozumieją dokładnie wszystkie niuanse portugalskiego tekstu, zażądał sporządzenia jego profesjonalnego tłumaczenia. Po zapoznaniu się z nim zadecydował, że treść tajemnicy nie powinna być jeszcze ujawniona. Jednak 13 grudnia 1962 r., ustanowił święto Fatimskiej Matki Bożej Różańcowej. O fatimskim orędziu wyrażał się, że jest ono „największą nadzieją świata na pokój”.

 

 

W 1963 r. rozpoczął się pontyfikat Pawła VI, który – po przeczytaniu pełnej treści objawień fatimskich – postanowił ich nie ujawniać, ale udać się do Fatimy osobiście. Jako pierwszy papież przybył tam z jednodniową, prywatną pielgrzymką, podczas przypadającej wówczas 50. rocznicy objawień.

 

 

Dopiero w czerwcu 2000 r. w ramach Wielkiego Jubileuszu chrześcijaństwa, Jan Paweł II, po 56 latach od spisania przez siostrę Łucję, ujawnił trzecią tajemnicę fatimską. Zrobił to w jego imieniu kard. Joseph Ratzinger, sprawujący wówczas urząd prefekta Kongregacji Nauki Wiary, w trakcie konferencji prasowej 26 czerwca 2000 roku w watykańskiej Sala Stampa. Jej tekst brzmi:

“Po dwóch częściach, które już przedstawiłam, zobaczyliśmy po lewej stronie Naszej pani nieco wyżej Anioła trzymającego w lewej ręce ognisty miecz; iskrząc się, wyrzucał języki ognia, które zdawało się, że podpalą świat; ale gasły one w zetknięciu z blaskiem, jaki promieniował z prawej ręki Naszej Pani w jego kierunku; Anioł wskazując prawą ręką ziemię, powiedział mocnym głosem: Pokuta, Pokuta, Pokuta!
I zobaczyliśmy, w nieogarnionym świetle, którym jest Bóg: (coś podobnego do tego, jak widzi się osoby w zwierciadle, kiedy przechodzą przed nim) Biskupa odzianego w biel (mieliśmy przeczucie, że to jest Ojciec Święty). Wielu innych biskupów, kapłanów, zakonników i zakonnic wchodzących na stromą górę, na której szczycie znajdował się wielki Krzyż zbity z nieociosanych belek, jak gdyby z drzewa korkowego pokrytego korą; Ojciec Święty, zanim tam dotarł, przeszedł przez wielkie miasto w połowie zrujnowane i na poły drżący, chwiejnym krokiem, udręczony bólem i cierpieniem, szedł, modląc się za dusze martwych ludzi, których ciała napotykał na swojej drodze; doszedłszy do szczytu góry, klęcząc u stóp wielkiego Krzyża, został zabity przez grupę żołnierzy, którzy kilka razy ugodzili go pociskami z broni palnej i strzałami z łuku i w ten sam sposób zginęli jeden po drugim inni biskupi, kapłani, zakonnicy i zakonnice oraz wiele osób świeckich, mężczyzn i kobiet różnych klas i pozycji. Pod dwoma ramionami Krzyża były dwa Anioły, każdy trzymający w ręku konewkę z kryształu, do których zbierali krew Męczenników i nią skrapiali dusze zbliżające się do Boga”.

 

 

Kard. Ratzinger wyjaśniał, że opublikowany tekst ma charakter proroczej wizji. „Anioł z ognistym mieczem stojący po lewej stronie Matki Bożej przypomina podobne obrazy z Apokalipsy. Przedstawia groźbę sądu, wiszącą nad światem. Myśl, że świat może spłonąć w morzu ognia, nie jawi się już bynajmniej jako wytwór fantazji: człowiek sam przez swe wynalazki zgotował na siebie ognisty miecz”.

 

 

Prefekt kongregacji zaznaczał, że tej niszczącej sile zła może się przeciwstawić tylko Matka Boża z ludźmi, którzy przyjmują jej wezwanie do pokuty i nawrócenia. Dodał, że w ten sposób „zostaje podkreślone znaczenie wolności człowieka, gdyż przyszłość nie jest bynajmniej nieodwołalnie przesądzona”.

Prorocza wizja trzeciej tajemnicy fatimskiej – jego zdaniem – w symboliczny sposób mówi o wielkich prześladowaniach, cierpieniach i męczeństwie wielu wyznawców Chrystusa, wśród których są również kapłani, biskupi oraz papieże dwudziestego wieku. Wielkie zniszczenia i prześladowania są spowodowane przez ludzi zniewolonych przez ateistyczne ideologie walczące z Bogiem, a w sposób szczególny przez komunizm.

 

 

Trzecia tajemnica fatimska – jak podkreślił – jest dramatycznym ostrzeżeniem przed ateizmem, ponieważ największym zagrożeniem dla ludzkości jest odrzucenie Boga i Jego praw, zarówno przez ateizm w wydaniu komunistycznym jak i przez ateizm ukryty w tej najbardziej rozpowszechnionej mentalności życia takiego, jakby Bóg nie istniał.

Jednocześnie kard. Ratzigner odniósł pośrednio tę wizję do zamachu na Jana Pawła II z 1981 r. Wyjaśniał, że papież „tamtego dnia znalazł się bardzo blisko granicy śmierci”, a jego ocalenie „jest jeszcze jednym dowodem na to, że nie istnieje nieodwołalne przeznaczenie, że wiara i modlitwa to potężne siły, które mogą oddziaływać na historię”.

 

 

A jako Benedykt XVI, po pięciu latach swojego pontyfikatu, Joseph Ratzinger przybył do Fatimy 13 maja 2010 r. „Łudziłby się ten, kto sądziłby, że prorocka misja Fatimy została zakończona” – mówił. A nawiązując do zbliżającego się jubileuszu objawień w 2017 r., prosił: „Oby te lata, które dzielą nas od stulecia Objawień, przyspieszyło zapowiadany triumf Niepokalanego Serca Maryi ku chwale Trójcy Przenajświętszej”.


Marcin Przeciszewski / Warszawa

Katolicka Agencja Informacyjna

 

 

NABOŻEŃSTWO PIĘCIU PIERWSZYCH SOBÓT MIESIĄCA
Wynagrodzenie składane Niepokalanemu Sercu Maryi



1. Wielka obietnica Matki Bożej Fatimskiej
W Fatimie 13 lipca 1917 r. Matka Boża powiedziała: „Widzieliście piekło, do którego idą dusze biednych grzeszników. Bóg chce je uratować, Bóg chce rozpowszechnić na świecie nabożeństwo do mego Niepokalanego Serca. Jeżeli uczyni się to, co wam powiem, wielu zostanie przed piekłem uratowanych i nastanie pokój na świecie”.
„Przybędę, by prosić o poświęcenie Rosji memu Niepokalanemu Sercu i o Komunię św. wynagradzającą w pierwsze soboty. Jeżeli moje życzenia zostaną spełnione, Rosja nawróci się i zapanuje pokój. Jeśli nie, bezbożna propaganda rozszerzy swe błędne nauki po świecie, wywołując wojny i prześladowanie Kościoła. Dobrzy będą męczeni, Ojciec Święty będzie wiele cierpiał. Różne narody zginą, na koniec moje Niepokalane Serce zatriumfuje”.

Siedem lat po zakończeniu fatimskich objawień Matka Boża zezwoliła siostrze Łucji na ujawnienie treści drugiej części tajemnicy fatimskiej. Jej przedmiotem było nabożeństwo do Niepokalanego Serca Maryi. 10 grudnia 1925 r. objawiła się siostrze Łucji Maryja z Dzieciątkiem i pokazała jej cierniami otoczone serce.
Dzieciątko powiedziało:
“Miej współczucie z Sercem Twej Najświętszej Matki, otoczonym cierniami, którymi niewdzięczni ludzie je wciąż na nowo ranią, a nie ma nikogo, kto by przez akt wynagrodzenia te ciernie powyciągał”.
Maryja powiedziała:
“Córko moja, spójrz, Serce moje otoczone cierniami, którymi niewdzięczni ludzie przez bluźnierstwa i niewierności stale ranią. Przynajmniej ty staraj się nieść mi radość i oznajmij w moim imieniu, że przybędę w godzinie śmierci z łaskami potrzebnymi do zbawienia do tych wszystkich, którzy przez pięć miesięcy w pierwsze soboty odprawią spowiedź, przyjmą Komunię świętą, odmówią jeden Różaniec i przez piętnaście minut rozmyślania nad piętnastu tajemnicami różańcowymi towarzyszyć mi będą w intencji zadośćuczynienia”.

2. Dlaczego ma to być „pięć sobót” wynagradzających, a nie dziewięć lub siedem na cześć Matki Bożej Bolesnej?
    Siostra Łucja odpowiada: „Pozostając przez część nocy z 29 na 30 maja 1930 roku w kaplicy z naszym Panem i rozmawiając z Nim o czwartym i piątym pytaniu, poczułam się nagle mocniej owładnięta Bożą obecnością. Jeśli się nie mylę, zostało mi objawione, co następuje: Córko, motyw jest prosty: Jest pięć rodzajów obelg i bluźnierstw wypowiadanych przeciwko Niepokalanemu Sercu Maryi.
    Pierwsze: Bluźnierstwa przeciw Niepokalanemu Poczęciu.
    Drugie: Przeciwko Jej Dziewictwu.
    Trzecie: Przeciwko Bożemu Macierzyństwu, kiedy jednocześnie uznaje się Ją wyłącznie jako Matkę człowieka.
    Czwarte: Bluźnierstwa tych, którzy starają się otwarcie zaszczepić w sercach dzieci obojętność, wzgardę, a nawet nienawiść do tej Niepokalanej Matki.
    Piąte: Bluźnierstwa tych, którzy urągają Jej bezpośrednio w Jej świętych wizerunkach. Oto, droga córko, motyw, który kazał Niepokalanemu Sercu Maryi prosić mnie o ten mały akt wynagrodzenia. A poza względem dla Niej chciałem poruszyć moje miłosierdzie, aby przebaczyło tym duszom, które miały nieszczęście Ją obrazić. Co do ciebie, zabiegaj nieustannie swymi modlitwami i ofiarami, aby poruszyć Mnie do okazania tym biednym duszom miłosierdzia”.
    Jezus powiedział do siostry Łucji: „To prawda, moja córko, że wiele dusz zaczyna, lecz mało kto kończy i ci, którzy kończą, mają za cel otrzymanie przyrzeczonych łask. Ja jednak wolę tych, którzy odprawią pięć pierwszych sobót w celu wynagrodzenia Niepokalanemu Sercu twojej Matki Niebieskiej, niż tych, którzy odprawią piętnaście, bezdusznie i z obojętnością”.

3. Warunki nabożeństwa pierwszych sobót - co jest wymagane, aby uczynić zadość temu nabożeństwu?

Warunek 1 - Spowiedź św. (w pierwszą sobotę miesiąca lub wcześniej!)

„Łucja przedstawiła Jezusowi trudności, jakie niektóre dusze miały co do spowiedzi w sobotę i prosiła, aby spowiedź święta mogła być osiem dni ważna. Jezus odpowiedział: Może nawet wiele dłużej być ważna pod warunkiem, ze ludzie są w stanie łaski, gdy Mnie przyjmują i że mają zamiar zadośćuczynienia Niepokalanemu Sercu Maryi”.
    Spowiedź można odbyć na przykład w ramach pierwszego piątku miesiąca, pamiętając jednak o intencji wynagradzającej Niepokalanemu Sercu Maryi.
    Do spowiedzi - co istotne - należy przystąpić z intencją zadośćuczynienia za zniewagi wobec Niepokalanego Serca Maryi. Intencję można wzbudzić podczas przygotowania się do spowiedzi lub w trakcie otrzymywania rozgrzeszenia.

Przed spowiedzią można odmówić taką lub podobną modlitwę:
Boże, pragnę teraz przystąpić do świętego sakramentu pojednania, aby otrzymać przebaczenie za popełnione grzechy, szczególnie za te, którymi świadomie lub nieświadomie zadałem ból Niepokalanemu Sercu Maryi. Niech ta spowiedź wyjedna Twoje miłosierdzie dla mnie oraz dla biednych grzeszników, by Niepokalane Serce Maryi zatriumfowało wśród nas.

Można także podczas otrzymywania rozgrzeszenia odmówić akt żalu:
Boże, bądź miłościw mnie grzesznemu, szczególnie za moje grzechy przeciwko Niepokalanemu Sercu Maryi.

Warunek 2 - Komunia św. w pierwszą sobotę miesiąca.

Po przyjęciu Komunii św. należy wzbudzić intencję wynagradzającą. Można odmówić taką lub inną modlitwę:
Najchwalebniejsza Dziewico, Matko Boga i Matko moja! Jednocząc się z Twoim Synem pragnę wynagradzać Ci za grzechy tak wielu ludzi przeciw Twojemu Niepokalanemu Sercu. Mimo własnej nędzy i nieudolności chcę uczynić wszystko, by zadośćuczynić za te obelgi i bluźnierstwa. Pragnę Najświętsza Matko, Ciebie czcić i całym sercem kochać. Tego bowiem ode mnie Bóg oczekuje. I właśnie dlatego, że Cię kocham, uczynię wszystko, co tylko w mojej mocy, abyś przez wszystkich była czczona i kochana. Ty zaś, najmilsza Matko, Ucieczko grzesznych, racz przyjąć ten akt wynagrodzenia, który Ci składam. Przyjmij Go również jako akt zadośćuczynienia za tych, którzy nie wiedzą, co mówią, w bezbożny sposób złorzeczą Tobie. Wyproś im u Boga nawrócenie, aby przez udzieloną im łaskę jeszcze bardziej uwydatniła się Twoja macierzyńska dobroć, potęga i miłosierdzie. Niech i oni przyłączą się do tego hołdu i rozsławiają Twoją świętość i dobroć, głosząc, że jesteś błogosławioną między niewiastami, Matką Boga, której Niepokalane Serce nie ustaje w czułej miłości do każdego człowieka. Amen.

Warunek 3 - Różaniec (jedna część) w pierwszą sobotę miesiąca.

Rozpoczynając różaniec należy wzbudzić intencję wynagradzającą, powiedzieć Matce Najświętszej, że będziemy się modlić, by ratować grzeszników i okazać Jej dowód miłości.
Jeśli modlimy się prywatnie, spróbujmy zrobić to własnymi słowami. Jeżeli odmawiamy różaniec we wspólnocie, można odmówić następującą modlitwę:
Królowo Różańca Świętego. Oto klękamy do modlitwy, by w pierwszą sobotę odmówić różaniec, o który prosiłaś. Chcemy przez niego zadośćuczynić za grzechy swoje, naszych bliskich, naszej Ojczyzny i całego świata. Pragniemy modlić się szczególnie za tych, którzy najdalej odeszli od Boga i najbardziej potrzebują Jego miłosierdzia. Wspomóż nas, abyśmy pamiętali o tej intencji wyznaczonej przez Ciebie. Pomóż nam wynagradzać naszym różańcem cierpienia Twego Niepokalanego Serca i Najświętszego Serca Jezusowego.

Po każdej tajemnicy różańca należy odmówić Modlitwę:
O mój Jezu, przebacz nam nasze grzechy, zachowaj nas od ognia piekielnego, zaprowadź wszystkie dusze do nieba i dopomóż szczególnie tym, którzy najbardziej potrzebują Twojego miłosierdzia.

Warunek 4 - Piętnastominutowe rozmyślanie nad tajemnicami różańcowymi w pierwszą sobotę miesiąca.
Podejmujemy piętnaście minut rozmyślania o ściśle określonej przez niebo tematyce: mamy pochylić się nad jedną (lub kilkoma) z tajemnic różańca. Możemy rozmyślać nad dowolną tajemnicą, również nowymi tajemnicami: tajemnicami światła.
    Wzbudźmy intencję wynagradzającą za grzeszników, którzy nie chcą słuchać Matki Najświętszej ani być Jej dziećmi, którzy okazują Maryi obojętność, a nawet Ją nienawidzą i wiele czynią, by pomniejszyć Jej chwałę.
    Możemy w tym celu odmówić następującą modlitwę:
Matko Najświętsza, Niepokalana Maryjo!
Z radością przyjmuję Twe zaproszenie do udziału w Twoim rozmyślaniu. W pierwsze soboty otwierasz Swe Niepokalane Serce dla każdego, kto pragnie wlać we własne serce te najważniejsze znaki, jakie Bóg ukazał nam we Fatimie. Proszę, otwórz przede mną Swoje Serce. Ośmielam się prosić o to z całą pokorą, ale i z dziecięcą śmiałością, ponieważ chcę Cię naśladować, ponieważ chcę żyć miłością do Twego Syna, ponieważ pragnę zawsze trwać w stanie łaski i miłować Twój święty Różaniec, wreszcie – ponieważ pragnę wszystkiego, co tylko mogę ofiarowywać w duchu zadośćuczynienia za grzeszników. Daj mi uczestniczyć w Twym rozmyślaniu, a ja obiecuję wprowadzać w życie Słowo, które wlejesz do mego małego serca, by stawało się coraz milsze Tobie, bliższe Tobie, podobniejsze do Twego Niepokalanego Serca. A jeśli chcesz, zawsze możesz zabrać me serce, a dać mi Swoje – jak uczyniłaś to z tyloma swoimi dziećmi. Będę wtedy duszą najszczęśliwszą na świecie!

 

Piętnastominutowe rozmyślanie (przykładowe tematy rozmyślania nad pierwszą tajemnicą radosną)

 

4.1. Najpierw odmawia się modlitwę wstępną:
Zjednoczony ze wszystkimi aniołami i świętymi w niebie, zapraszam Ciebie, Maryjo, do rozważania ze mną tajemnic świętego różańca, co czynić chcę na cześć i chwałę Boga oraz dla zbawienia dusz.

 

4.2. Należy przypomnieć sobie relację ewangeliczną (Łk 1,26 - 38). Odczytaj tekst powoli, w duchu głębokiej modlitwy.

 

4.3. Z pokora pochyl się nad misterium swojego zbawienia objawionym w tej tajemnicy różańcowej. Rozmyślanie można poprowadzić według następujących punktów:
a. rozważ anielskie przesłanie skierowane do Maryi,
b. rozważ odpowiedź Najświętszej Maryi Panny,
c. rozważ wcielenie Syna Bożego.

 

4.4. Z kolei zjednocz się z Maryją w ufnej modlitwie. Odmów w skupieniu Litanię Loretańską. Na zakończenie dodaj:
Niebieski Ojcze, zgodnie z Twoją wolą wyrażoną w przesłaniu anioła, Twój Syn Jednorodzony stał się człowiekiem w łonie Najświętszej Dziewicy Maryi. Wysłuchaj moich próśb i dozwól mi znaleźć u Ciebie wsparcie za Jej orędownictwem, ponieważ z wiarą uznaję Ją za prawdziwą Matkę Boga. Amen.

 

5.5. Na zakończenie wzbudź w sobie postanowienia duchowe.

 

Będę gorącym sercem miłował Matkę Najświętszą i każdego dnia oddawał Jej cześć.
Będę uczył się od Maryi posłusznego wypełniania woli Bożej, jaką Pan mi ukazuje co dnia.
Obudzę w sobie nabożeństwo do mojego Anioła Stróża.

 

4. A jeśli ktoś nie może spełnić warunków w sobotę, czy może wypełnić je w niedzielę?
    Siostra Łucja odpowiada: „Tak samo zostanie przyjęte praktykowanie tego nabożeństwa w niedzielę następującą po sobocie, jeśli moi kapłani ze słusznej przyczyny zezwolą na to duszom”.

5. Korzyści: jakie łaski zostały obiecane tym, którzy choć raz je odprawią?
„Duszom, które w ten sposób starają się mi wynagradzać - mówi Matka Najświętsza - obiecuję towarzyszyć w godzinie śmierci z wszystkimi łaskami potrzebnymi do zbawienia”.

6. Intencja wynagradzająca.
Jak ważna jest intencja zadośćuczynienia, przypomina sam Jezus, który mówił siostrze Łucji, że wartość nabożeństwa uzależniona jest od tego, czy ludzie „mają zamiar zadośćuczynić Niepokalanemu Sercu Maryi”. Dlatego siostra Łucja rozpoczyna swe zapiski uwagą: „Nie zapomnieć o intencji wynagradzania, która jest bardzo ważnym elementem pierwszych sobót”.

7. Warunki rzeczywiście proste, ale czy są wypełniane?
„Jeśli zrobi się to, co ja wam mówię, wiele dusz zostanie uratowanych, nastanie pokój na świecie. Wojna się skończy”- mówi Maryja. Trzeba zatem wypełnić to, o co prosi Niebo. Prośba Maryi dotyczy czterech warunków, zatem wszystkie cztery należy wypełnić, a nie jedynie dowolnie wybrane. Jeśli mowa jest o intencji wynagradzającej Niepokalanemu Sercu Maryi, to taka intencja winna nam przyświecać w trakcie nabożeństwa pierwszych sobót. Matka Boża prosi, by Jej towarzyszyć przez 15 minut, rozmyślając o tajemnicach różańcowych, zatem nie zapominajmy o medytacji, której temat jest jasno sprecyzowany i nie ma tu dowolności. Maryja prosi ponadto nie tylko o różaniec, ale również o rozmyślanie, zatem zwróćmy uwagę, by nie utożsamiać rozważań w czasie różańca z rozmyślaniem o tajemnicach różańcowych. Pamiętajmy: medytacja, niezależna od modlitwy różańcowej, jest niezmiernie istotna i nie możemy jej pomijać.

8. Czy nabożeństwo pierwszych sobót jest jeszcze dziś aktualne?
Ojciec Święty Benedykt XVI odpowiada: „Łudziłby się ten, kto sądziłby, że prorocka misja Fatimy została zakończona”. „W tym sensie posłanie nie jest zakończone, chociaż obydwie wielkie dyktatury zniknęły. Trwa cierpienie Kościoła i trwa zagrożenie człowieka, a tym samym nie ustaje szukanie odpowiedzi; dlatego wciąż aktualna pozostaje wskazówka, którą dała nam Maryja. Także w obecnym utrapieniu, gdy siła zła w najprzeróżniejszych formach grozi zdeptaniem wiary. Także teraz koniecznie potrzebujemy tej odpowiedzi, której Matka Boża udzieliła dzieciom”.
Do dziś pozostają również aktualne słowa siostry Łucji: „Najświętsza Maryja Panna obiecała odłożyć bicz wojny na później, jeśli to nabożeństwo będzie propagowane i praktykowane. Możemy dostrzec, że odsuwa Ona tę karę stosownie do wysiłków, jakie są podejmowane, by je propagować. Obawiam się jednak, że mogliśmy uczynić więcej niż czynimy i że Bóg, mniej niż zadowolony, może podnieść ramię swego Miłosierdzia i pozwolić, aby świat był niszczony przez to oczyszczenie. A nigdy nie było ono tak straszne, straszne”. Nabożeństwo pierwszych pięciu sobót miesiąca jest wciąż wezwaniem dla Kościoła i każdego z nas; nadal możemy twierdzić, iż moglibyśmy więcej uczynić, by było ono znane i praktykowane.
Rodzi się jednak pytanie: po cóż nam dziś to nabożeństwo? Nie zapominajmy jednak, iż to „Bóg chce ustanowić na świecie nabożeństwo do Niepokalanego Serca Maryi”. Zatem sam Stwórca Nieba i Ziemi wyciąga pomocną dłoń człowiekowi przez Maryję, a to zupełnie zmienia postać rzeczy. Siostra Łucja z wielką prostotą poucza wszystkich wątpiących w sens tego nabożeństwa, iż „Bóg jest Ojcem i lepiej od nas rozumie potrzeby swoich dzieci” i pragnie „ułatwić nam drogę dostępu do Siebie”.

Przypomnienie tego nabożeństwa, po kolejnym poświęceniu się Polski Niepokalanemu Sercu Maryi (1946 i 2017 rok), nabiera szczególnego znaczenia. Stanowi ono bowiem istotę przesłania Matki Bożej i jest wezwaniem skierowanym do każdego z nas. Jeśli mówimy o pobożności fatimskiej, to nie możemy jej utożsamiać jedynie z 13. dniem miesiąca od maja do października. Fatima bowiem woła o nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca. Nie wypełnimy fatimskiego przesłania, jeśli nie będziemy wynagradzać Niepokalanemu Sercu Maryi w pierwsze soboty.



Modlitwy Anioła z Fatimy

O Boże mój, wierzę w Ciebie, uwielbiam Ciebie,
ufam Tobie i miłuję Ciebie.
Proszę Cię o przebaczenie dla tych, którzy w Ciebie nie wierzą,
Ciebie nie uwielbiają, nie ufają Tobie i Ciebie nie miłują.

Trójco Przenajświętsza, Ojcze, Synu i Duchu Święty.
W najgłębszej pokorze cześć Ci oddaję i ofiaruję Tobie
Przenajdroższe Ciało i Krew, Duszę i Bóstwo Jezusa Chrystusa,
obecnego na ołtarzach całego świata
jako wynagrodzenie za zniewagi,
świętokradztwa i obojętność, którymi jest On obrażany.
Przez nieskończone zasługi Jego Najświętszego Serca
i przez przyczynę Niepokalanego Serca Maryi,
proszę Cię o łaskę nawrócenia biednych grzeszników.